W Policach powstanie instalacja odwodornienia propanu (PDH), instalacja wytwarzania polipropylenu (instalacja), system konfekcjonowania, magazynowania, logistyki i spedycji polipropylenu, instalacje pomocnicze wraz z połączeniami międzyobiektowymi oraz terminal przeładunkowo-magazynowy z urządzeniami do rozładunku i magazynowania propanu i etylenu ze statków morskich.

Wydajność instalacji PDH ma wynosić 429 tys. ton/rok propylenu o czystości 99,6 % (propylen klasy polimerowej), a instalacji PP – 437 tys. ton/rok polipropylenu.


Wzmocnienie zaangażowania w rozwój obszarów niezwiązanych z produkcją nawozową pozwoli na dywersyfikację przychodów i ograniczy zjawisko sezonowych wahań popytu. Inwestycja istotnie poprawi także pozycję Polski wśród europejskich producentów tworzyw sztucznych. Nasz kraj dołączy do czołowych producentów polipropylenu w Europie. Będzie największym producentem w regionie CEE z produkcją około 700 tys. ton. Projekt Polimery Police to także wzrost niezależności energetyczno-surowcowej kraju poprzez oddanie nowego terminalu paliw płynnych – mówi dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty Police i Grupy Azoty S.A.

Zadaniem wykonawcy będzie także uzyskanie wszelkich decyzji administracyjnych, zgód, atestów, zaświadczeń oraz opinii, jak również przeprowadzenie szkolenia personelu PDH. Budżet projektu to około 1,5 mld EUR, z czego około 1,2 mld EUR stanowić będą nakłady inwestycyjne (wynagrodzenie wykonawcy, zakupy licencji, prace przygotowawcze, skapitalizowane koszty wynagrodzeń itp.).

Na koniec sierpnia tego roku zaplanowano podpisanie umów kredytowych, które umożliwią rozpoczęcie prac ziemnych i budowlanych w I kwartale 2020 r. Kompleks Polimery Police ma być oddany do użytku w 2022 r.

Wyroby i półwyroby z polipropylenu znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym (np. przewody do wody i cieczy agresywnych, zbiorniki, wykładziny), włókienniczym, elektrotechnicznym i elektronicznym (powłoki tkaninowe, obudowy i izolacje, uchwyty i mocowania kablowe) oraz samochodowym (zderzaki, części karoserii, wyposażenie wnętrza). Podobnie jest w przypadku budownictwa (izolacje, rury, wykładziny, wyposażenie łazienek) czy w przemyśle spożywczym (opakowania, puszki, butelki).

Dodajmy, że w styczniu tego roku władze Morskiego Portu Police podpisały z PKP PLK umowę ws. budowy połączenia kolejowego z portem w Policach. Port Morski Police to czwarty port w Polsce pod względem przeładowywanej masy towarowej. Rocznie przeładowywanych jest tu około 2 mln ton ładunków. Port należy do Grupy Azoty.

Przeczytaj także: Budowa linii kolejowej do portu w Policach