Kończy się trwająca od października 2017 r. budowa mostu łączącego Węgry i Słowację. Przeprawa o długości około 600 m i szerokości ponad 20 m spięła już brzegi Dunaju.
Most Komárom–Komarno. Źródło: facebook.com/nifzrt
Most budowany jest między miejscowościami Komárom na Węgrzech i Komarno na Słowacji. Powstaje w odległości 170 m na zachód od przeprawy kolejowej przez Dunaj. Zapewni bezpośredni dostęp z węgierskiej autostrady M1 do granicy państw.
Pod koniec 2019 r. zamontowano ostatni z 36 segmentów przeprawy o długości 15 m i wadze około 80 ton. Jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych mostu, czyli pylon, ma 118 m wysokości mierząc od dna Dunaju.
Źródło: dopravoprojekt.sk
Źródło: facebook.com/nifzrt
Na wiosnę 2020 r. zaplanowano prace wykończeniowe, a na koniec maja finał odbiorów technicznych. Auta na nową przeprawę powinny wjechać w czerwcu br.
Źródło: facebook.com/nifzrt
Obecnie między miejscowościami Komárom i Komarno czynny jest jeden most drogowy. Międzyrządową umowę ws. budowy drugiego, współfinansowanego ze środków UE, podpisano w 2012 r. Projekt jest związany z rozwojem Węgier i Słowacji: dzięki nowej przeprawie, samochody, głównie ciężarowe, nie będą musiały przejeżdżać przez centra obu miast.
Źródło: facebook.com/nifzrt
Most Komárom–Komarno buduje konsorcjum Hídépitő i Mészáros es Mészáros. Całkowita wartość projektu to ponad 117 mln EUR, z czego unijna dotacja pokryje 85% kosztów. W przeszłości Komárno i Komárom były jednym miastem. Zmieniło się to po I wojnie światowej i traktacie z Trianon.
Przeczytaj także: Indyjski megaprojekt mostowy
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.