Zdaniem unijnych urzędników, obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące wydawania zgody na realizację inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko są niezgodne z dyrektywą EIA (ang. Environmental Impact Assessment), określającą zasady ich oceny. W swoim stanowisku KE zaznaczyła, że w Polsce, w przypadku np. postępowań dotyczących pozwoleń wodnoprawnych czy koncesji geologicznych i górniczych, ich stroną nie są organizacje pozarządowe. Wskazano, że przy okazji inwestycji prowadzonych dzięki specustawom organizacje pozarządowe nie mają prawa wszczynania postępowania sądowego, zgodnie z Prawem o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.


W projekcie znowelizowanej ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, dano wojewódzkim sądom administracyjnym podstawę do wstrzymania na wniosek skarżącego decyzji środowiskowej. Wstrzymanie wykonania decyzji środowiskowej będzie skutkowało koniecznością zawieszenia postępowania w sprawie decyzji inwestycyjnej – napisano w ocenie skutków regulacji projektu noweli.

Zgodnie z projektem, sąd będzie mieć miesiąc na rozstrzygnięcie wniosku ws. wstrzymania decyzji środowiskowej. Możliwość wnoszenia o wstrzymanie wykonania decyzji środowiskowej będzie przysługiwać wszystkim podmiotom aktualnie mającym uprawnienie do złożenia skargi do sądu administracyjnego (stronom, uczestnikom na prawach stron, organizacjom społecznym i ekologicznym) – dodano.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest konieczna przed uzyskaniem np. koncesji na wydobywanie kopalin, pozwolenia wodnoprawnego na regulację wód czy budowę lotniska użytku publicznego.

Przeczytaj także: Przejścia dla zwierząt – kto i co decyduje o budowie?