• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Via Carpatia: zgoda na budowę kolejnego odcinka

Opublikowano: 03-02-2020 Źródło: GDDKiA

Jest zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinka ekspresowej S19 Nisko–Podgórze. Fragment o długości 11,5 km to element trasy S19 między Lublinem a Sokołowem Małopolskim. Z kolei cała droga S19 jest częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Koszt budowy S19 Lublin–Sokołów Młp. to 4,5 mld zł
  • W Polsce Via Carpatia będzie mieć ponad 700 km
  • Powstanie na terenie czterech województw

Wydana przez wojewodę podkarpackiego decyzja ZRID posiada klauzulę natychmiastowej wykonalności. To, jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), po przekazaniu terenu pozwoli wykonawcy rozpocząć roboty budowlane.

S19 Nisko–Podgórze. Źródło: GDDKiA S19 Nisko–Podgórze. Źródło: GDDKiA

W ramach budowy odcinka S19 Nisko–Podgórze powstanie dwujezdniowa droga z pasami awaryjnymi i rezerwą miejsca na zewnątrz pod trzeci pas. Zaplanowano pięć wiaduktów drogowych, sześć przejść dla zwierząt: po trzy górą i dołem, a także dziewięć przepustów o funkcji ekologicznej. Fragment powstanie na terenie gmin Nisko i Jeżowe. Początek trasy zaprojektowano za węzłem Nisko Południe tuż za przecięciem z linią kolejową LK65. Potem droga pobiegnie w okolicy Nowosielca (po zachodniej stronie DK19), następnie odbije w kierunku południowo-wschodnim. Odcinek skończy się przed węzłem Podgórze (przecięcie z DW861).

Budowa drogi ekspresowej S19

S19 między Lublinem a Sokołowem Małopolskim będzie mieć 130 km długości. Budowę podzielono na 12 odcinków, po sześć w woj. lubelskim i podkarpackim. Wszystkie znajdują się w fazie realizacji, w trybie „projektuj i buduj”. W przypadku pierwszego z tych województw decyzje ZRID wydano już dla sześciu odcinków, a drugiego – trzech.  Łączny koszt budowy S19 Lublin–Sokołów Małopolski to około 4,5 mld zł, z czego około 2,3 mld zł wyniesie unijne dofinansowanie. Z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r., a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w połowie 2022 r. Tym samym Rzeszów poprzez Lublin połączy się drogą ekspresową z Warszawą – podaje GDDKiA.

Via Carpatia – trasa. Źródło: MI Via Carpatia – trasa. Źródło: MI

Szlak Via Carpatia połączy, wzdłuż wschodniej granicy Polski, państwa bałtyckie z południem Europy. W naszym kraju będzie mieć ponad 700 km długości. Powstanie na terenie województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Przeczytaj także: Decyzja środowiskowa otwiera drogę do przetargów na S19

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia