PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) rozwijają innowacyjne rozwiązania dla kolejnictwa. Współpraca w obszarze badań i rozwoju dotyczy tzw. Wspólnego Przedsięwzięcia „BRIK – Badania i Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej”.
Kolej chce być innowacyjna. Fot. PKP PLK
- W ramach działań badawczo-rozwojowych PKP PLK z NCBR realizują 10 projektów za 35 mln zł
- Zaplanowano też kolejnych 11, które zostaną zgłoszone w przyszłorocznym konkursie NCBR
- Przedsięwzięcia mają m.in. podnieść efektywność energetyczną i ograniczyć wpływ kolei na środowisko
W trakcie realizacji jest 10 przedsięwzięć badawczo-rozwojowych w ramach pierwszego konkursu, w drugim natomiast pozytywnie zaopiniowano 11 kolejnych. Proponowane rozwiązania mają na celu ograniczenie wpływu kolei na środowisko naturalne, poprawę efektywności energetycznej, podniesienie poziomu bezpieczeństwa szlaków kolejowych, a także poprawę utrzymania linii.
Wśród projektów PKP PLK wymieniają opracowanie innowacyjnego systemu ostrzegania, który z wyprzedzeniem będzie informował pracujących na torach o nadjeżdżającym pociągu i konieczności opuszczenia szlaku, stworzenie systemu wsparcia dyspozytora w podejmowaniu decyzji w sytuacji kryzysowej o zmianie tras niektórych składów czy metody pozyskania informacji o drzewach i krzewach w sąsiedztwie linii kolejowych i metodyki zapewnienia bezpieczeństwa ruchu pociągów.
Inne projekty dotyczą rekuperacji energii elektrycznej (za pomocą innowacyjnych dwukierunkowych podstacji trakcyjnych i zasobników energii), a także rozwiązania ograniczającego zużycie energii przez urządzenia podgrzewające rozjazdy. Kolejna koncepcja jest związana z defektoskopią, czyli wykrywaniem usterek i wad szyn. Planowany prototyp ma kontrolować tory przemieszczając się z prędkością 60–120 km/godz. W grę wchodzi także wykonanie mobilnego detektora do radiologicznych badań szyn.
W zakresie działań proekologicznych PKP PLK i NCBR przeanalizują szanse na zastosowanie betonu fotokatalitycznego ograniczającego zanieczyszczenia powietrza, chcą też opracować przyjazny środowisku sposób usuwania liści zalegających na liniach kolejowych. Z kolei system monitoringu ma pozwolić na przetwarzanie danych dotyczących wpływu przejazdów pociągów na środowisko.
Plany dotyczą także wsparcia działań utrzymaniowych i inwestycyjnych dzięki analizie danych pomiarowych pochodzących ze skanera. Ma też powstać system IT do modelowania i analiz danych.
W ramach pierwszego konkursu trwają prace nad 10 projektami. Jak podaje PKP PLK, dotyczą one m.in. opracowania oraz wdrożenia systemu pomiaru temperatur szyn kolejowych, opracowania systemu zarządzania, sterowania i monitorowania oświetlenia terenów kolejowych czy rozwiązań, które umożliwią ochronę przed drganiami i hałasem od ruchu kolejowego. Koszt tych działań wynosi 35 mln zł, a mają zostać zrealizowane do końca 2023 r.
Projekty już realizowane w ramach pierwszego konkursu BRIK przyczynią się m.in. do usprawnienia procesu utrzymania i modernizacji infrastruktury oraz zagwarantowania płynności i stabilności ruchu kolejowego. To innowacje, z których skorzysta każdy pasażer, każdy z nas. Dlatego w ramach drugiego konkursu, który planujemy ogłosić w 2021 r., zamierzamy postawić przed zespołami badawczymi równie ambitne zadania, takie jak: zwiększenie efektywności eksploatacji i zarządzania infrastrukturą kolejową, wzrost bezpieczeństwa sieci kolejowej czy poprawa jej efektywności energetycznej – komentuje dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.
Przeczytaj także: Modernizacja szlaku Trzebinia–Czechowice-Dziedzice: nowy etap
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.