• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rozpoczyna się budowa Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”

Opublikowano: 05-08-2020 Źródło: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, F11

W pobliżu Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego G2A Arena w Tajęcinie pod Rzeszowem zainicjowano budowę Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” (PCN).


Wizualizacja PCN. Źródło: Pracownia Projektowa F11 Wizualizacja PCN. Źródło: Pracownia Projektowa F11
  • Koszt budowy Podkarpackiego Centrum Nauki przekracza 90 mln zł
  • Będzie to ponad 200 eksponatów prezentujących dokonania nauki i techniki
  • Ośrodek ma zostać otwarty w połowie 2022 r.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu „Utworzenie podkarpackiego centrum nauki” prowadzonego przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Koszt budowy przekracza 90 mln zł – 72 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych, pozostałą kwotę wydano z budżetu woj. podkarpackiego. PCN ma być gotowy w połowie 2022 r.

Wizualizacja PCN. Źródło: Pracownia Projektowa F11 Wizualizacja PCN. Źródło: Pracownia Projektowa F11


Zabiegi o budowę centrum, które ma sprawić, by Podkarpacie nabrało wymiaru nowoczesnego i inwestycyjnego trwały pięć lat. Według wojewody Ewy Leniart, PCN ma być źródłem inspiracji dal młodych ludzi i dać impuls do rozwoju nauki w regionie.

Koncepcję centrum stworzyła krakowska Pracownia Projektowa F11. Budynek będzie się składał z czterech kondygnacji – trzech nadziemnych i jednej podziemnej. Jego wysokość wyniesie 19,5 m, a powierzchnia użytkowa przekroczy 6,5 tys. m2. Postawiono na energooszczędność – panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, gruntowy wymiennik ciepła i oświetlenie LED. Na zewnątrz zaplanowano wystawy plenerowe i tereny rekreacyjne. Obiekt będzie mieć też taras widokowy z panoramą lotniska i ze schodami wokół budynku w formie „orbity”.

Wizualizacja PCN. Źródło: Pracownia Projektowa F11 Wizualizacja PCN. Źródło: Pracownia Projektowa F11

Projekt ma na celu popularyzację nauki zgodną ze specjalizacjami regionalnymi – lotnictwem, kosmonautyką, informatyką oraz jakością życia. Teren budowy znajduje się w otoczeniu Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka.

Dominuje funkcja wystawiennicza: w centrum ma się znaleźć ponad 200 interaktywnych eksponatów poświęconych człowiekowi, przyrodzie, lotnictwu i kosmonautyce. Zaplanowano też warsztaty i laboratoria. W centralnym miejscu budynku stanie : powiększony anatomiczny model głowy człowieka z dostępem do umieszczonych w niej organów.

Generalnym wykonawcą projektu jest spółka Warbud.

Przeczytaj także: W Sosnowcu zbudują nowe Egzotarium

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!