Płytki sprawdzają się idealnie nie tylko w kuchni i łazience. Dzięki swojej wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne i łatwości utrzymania w czystości będą dobrym materiałem również do pokrycia schodów zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Płytki ceramiczne dostępne są w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu schody mogą stać się ciekawą ozdobą wejścia do domu czy przedpokoju. Dużą popularnością cieszą się w płytki w odcieniach szarości, inspirowane naturalnym drewnem oraz surowym betonem. Aby dobrze się prezentowały i spełniły swoją funkcję przez długi czas, należy je odpowiednio ułożyć.
Fot. Shutterstock
Przygotowanie podłoża
Przed ułożeniem płytek na schodach, podobnie jak na innych powierzchniach, trzeba właściwie przygotować podłoże. Usuwamy z niego wszelkie zabrudzenia, pozbywamy się piasku i pyłu. Jeśli widoczne są nierówności, należy je wypoziomować. W przypadku jakichkolwiek pęknięć wypełniamy je masą cementową. Powierzchnia musi być idealnie gładka, tylko wtedy zapewnimy płytkom dobrą przyczepność do podłoża. Chłonność schodów wyrównujemy za pomocą gruntowania. To również ta czynność przyczynia się do zwiększonej przyczepności powierzchni.
Układanie płytek
Płytki na zewnątrz możemy układać tylko przy temperaturze powietrza powyżej 5 st. Celsjusza. Ponadto, jeżeli mamy do czynienia ze świeżo betonowanym podłożem, konieczne jest jego wysezonowanie przez okres ok. 28 dni, dotyczy to zarówno schodów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Najpierw płytki ceramiczne układamy na sucho, sprawdzając, czy nie ma konieczności ich przycięcia. Przy schodach na zewnątrz trzeba sprawdzić, czy jest zachowany dwustopniowy spadek na odpływ wody. Wcześniej przygotowaną zaprawę nanosimy na podłoże oraz spód płytki. Układamy w ustalonym miejscu i przyciskamy, delikatnie przesuwając przy tym płytkę po masie. To pozwala nam na lepsze jej zakotwiczenie, a także usunięcie powietrza, które może znajdować się pod materiałem. Możliwe jest, że po dociśnięciu płytki nadmiar kleju wypłynie. Należy pozbyć się go natychmiast, w przeciwnym razie stwardnieje i jego usunięcie będzie już trudniejsze.
Płytki zaczynamy kłaść od góry, czyli od najwyżej położonego stopnia. Najpierw przyklejamy płytki do podstopni, a dopiero później do kolejnych stopni. Wykorzystując krzyżyki dystansowe, pozostaw przestrzeń na fugę. Pamiętaj też o dylatacji.
Ostatnie szlify
Kiedy płytki na schodach są już ułożone, należy odczekać około 2–3 dni, aby zaprawa całkowicie wyschła. Następnie czyścimy płytki i uzupełniamy pozostawione szczeliny fugą w wybranym kolorze, najczęściej jest to czarny lub biały. Warto również wykonać cokół. Zaznaczamy jego ułożenie na ścianie, a następnie docinamy płytki o określonych rozmiarów i przyklejamy je do ściany. Również w tym przypadku należy zachować szczelinę na fugę, podobnie jak było to na powierzchni schodów.
Już na etapie planowania warto wybrać odpowiedni rozmiar płytek, aby uniknąć dużego ich docinania. Dokonaj pomiarów szerokości i długości stopni, a następnie dopasuj do nich płytki. Dzięki temu ograniczysz prace wykonawcze do minimum.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.