PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) podpisały umowę na budowę linii kolejowej i przystanków w ramach projektu kolei aglomeracyjnej na Podkarpaciu. Inwestycja zwiększy liczbę przystanków i umożliwi dojazd pociągiem z Rzeszowa na lotnisko w Jasionce.
Rzeszów Główny. Fot. PKP PLK
- Przejazd koleją między Rzeszowem a lotniskiem będzie trwać 14 min
- To o połowę krócej od jazdy samochodem lub autobusem
- Linia będzie miała 5 km długości
Regionalna kolej na Podkarpaciu
Inwestycja realizowana jako część projektu ,,Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej” ma zapewnić sprawniejsze podróże wokół Rzeszowa oraz zwiększyć liczbę kursów na trasach między stolicą Podkarpacia a Dębicą, Przeworskiem, Kolbuszową, Strzyżowem nad Wisłokiem oraz do Portem Lotniczym Rzeszów Jasionka.
Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna to zupełnie nowa forma podróżowania, jakiej w naszym województwie jeszcze nie było. Nasze wspólne przedsięwzięcie zupełnie zmieni sposób myślenia o przemieszczaniu się, podróżowaniu do pracy i nie tylko. Dla wielu mieszkańców, Rzeszów będzie jeszcze bliższy, a droga do stolicy województwa szybsza i bardziej komfortowa – powiedział Władysław Ortyl, marszałek woj. podkarpackiego.
Szybko na lotnisko, sprawnie do Kolbuszowej
Dzięki budowie 5 km linii kolejowej z Rzeszowa na lotnisko, dojazd pociągiem do portu lotniczego zajmie około 14 min, o ponad połowę krócej niż w przypadku podróży samochodem lub autobusem. Na trasie zostanie też wybudowany przystanek Park Technologiczny, a także cztery przejazdy kolejowo-drogowe.
Przystanki na linii prowadzącej do lotniska to dwa obiekty spośród 15 zaplanowanych. Te pojawią się m.in. na trasach wylotowych z Rzeszowa. Na linii prowadzącej do Kolbuszowej powstaną przystanki Rzeszów Północny, Głogów Małopolski Osiedle Niwa, Kolbuszowa Górna, a dodatkowe perony będą wybudowane na przystanku Zaczernie oraz na stacji Kolbuszowa.
Nowe przystanki na innych kierunkach
Sam Rzeszów zyska dwa przystanki – Rzeszów Galeria i Rzeszów Os. Dąbrowskiego, a na szlaku do Strzyżowa pojawią się jeszcze cztery: Boguchwała, Lutoryż, Żarnowa i Glinik Charzewski. Trasa do Dębicy i Przeworska wzbogaci się o obiekty Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Wschodni, a w Sędziszowie Małopolskim zaplanowano przystanek Sędziszów Małopolski Wschodni
Cztery mijanki zwiększą możliwości podróży na liniach między Rzeszowem a Kolbuszową i Strzyżowem. Dzięki nim rozkład jazdy ma być lepiej dopasowany do potrzeb podróżnych.
32 miesiące na roboty
Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej realizowana jest w ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej” za 299,59 mln zł netto. Większą część, koło 210 mln zł zapewni dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Czas realizacji to 32 miesiące od podpisania umowy. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie.
Przeczytaj także: Podróże koleją z Katowic do Wisły będą krótsze
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.