Łachta Centr w Petersburgu, siedziba Gazpromu i najwyższy budynek w Europie wkrótce zostanie oddany do użytku. Samą konstrukcję ukończono w 2018 r., później budowano drogi dojazdowe, a aktualnie trwają zagospodarowanie nabrzeża i aranżacja wnętrz.
Fot. Lakhta Center
- 462-metrowa wieża waży 670 tys. ton
- Szklane powierzchnie liczą 0,5 mln m2
- Podczas robót wylano prawie 20 tys. m3 betonu w 49 godz.
Prace od 2018 r.
Budowa liczącego 462 m wysokości 90-kodygnacyjnego wysokościowca (trzy podziemne) rozpoczęła się w 2012 r. Początkowo planowano postawienie mniejszego (poniżej 400 m) obiektu u ujścia Ochty w miejscu dawnej szwedzkiej twierdzy zburzonej za czasów cara Piotra Wielkiego. Po protestach mieszkańców i UNESCO – budowla ingerowałaby w zabytkowe centrum miasta wpisane na listę dziedzictwa światowego – zadecydowano o zmianie lokalizacji i jednocześnie wysokości.
Potężna konstrukcja
W efekcie siedzibę Gazpromu wybudowano nad Zatoką Fińską w dzielnicy Łachta, około 9 km od centrum miasta. Budynek projektowała brytyjska pracownia RMJM, która wygrała międzynarodowy konkurs. W tych działaniach uczestniczyło też biuro Gorprojekt. Liczący 462 m obiekt wyprzedził na liście najwyższych konstrukcji w Europie wschodnią część moskiewskiej Wieży Federacji (374,7 m). Wieża waży 670 tys. ton, podczas robót wylano 19 624 m3 betonu w ciągu 49 godz. Dla wzmocnienia gruntu wbito ponad 2 tys. pali o średnicy 2 m każdy. Budowlę postawiono na nadmorskim gruncie, który nie utrzymałby takiej konstrukcji.
Fot. Lakhta Center
Nowoczesne rozwiązania
Fasada jest złożona z 16,5 tys. zakrzywionych szklanych paneli wyposażonych w automatyczny system regulacji ograniczający straty energii. Ich powierzchnia wynosi 0,5 mln m2. Szkło to nie tylko powłoka elewacji – szklane słupy podpierają stropy najniższych kondygnacji. Atrium zostało pokryte folią ETFE, odporną na promieniowanie ultrafioletowe, ekstremalne zmiany temperatury, a dodatkowo kilkadziesiąt razy lżejszą od szkła. W pracach konserwacyjnych wykorzystuje się spiralną szynę z systemem przeciwoblodzeniowym, po której porusza się pojazd z pracownikami. Szyna jest jednocześnie nośnikiem oświetlenia zewnętrznego, podświetlającego konstrukcję.
Źródło: Lakhta Center
Efektywność energetyczna
Pomieszczenia są ogrzewane ciepłem pochodzącym z zamontowanych w wieży urządzeń elektronicznych. Za względu na zimowe mrozy oraz kilka miesięcy, podczas których wieża jest zanurzona w chmurach, zainstalowano system kontroli oblodzenia. Najwyższy budynek Europy w grudniu 2018 r. uzyskał certyfikat LEED Platinum. Na 83. piętrze znajduje się taras widokowy. Koszty budowy pochłonęły 1,8 mld USD.
Fot. Lakhta Center
Pięcioramienna gwiazda
Wieżę postawiono na planie pięcioramiennej gwiazdy, jak przystało na radziecką tradycję. Pięć skrzydeł zwęża się wraz ze wzrostem wysokości i tworzy spiralę (0,82 st. na każdej kondygnacji, na całej wysokości około 90 st.). Na całą wysokość składa się też iglica licząca 100 m, zintegrowana z elewacją. Konstrukcja jest odporna na silne wiatry, wilgoć, niskie temperatury i gwałtowne zmiany pogody.
Źródło: Lakhta Center
Przeczytaj także: Budowa najgłębszego basenu na świecie zakończona. Powstał w Polsce
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.