Przetworniki pomiarowe są niezwykle istotnymi elementami w stanowiskach badawczych i testowych - to właśnie one przetwarzają sygnał pomiarowy. Bez dostarczanych przez nich danych niemożliwe byłoby skuteczne sterowanie niektórymi procesami przemysłowymi. Uzyskiwane dane pozwalają na dostosowywanie procesów w taki sposób, by wszystko działało jak najbardziej wydajnie. Kalibracja przetworników momentu obrotowego jest bardzo ważna. Dlaczego? I kto się tym fachowo zajmuje?
Momentomierz. Fot. HBM
Kalibracja przetworników momentu obrotowego
Opracowywanie i testowanie dużych napędów dla wielu maszyn - w tym rolniczych, statków i różnego rodzaju pojazdów motoryzacyjnych - nie jest możliwe bez skalibrowanych przetworników momentu obrotowego. Są one wymagane, a w dodatku muszą posiadać konkretne certyfikaty odnoszące się do kalibracji. Chodzi tu o certyfikaty kalibracji DAkkS (DAkkS to Krajowy Organ Akredytacji Republiki Federalnej Niemiec), które mogą być wydawane jedynie przez akredytowane laboratoria kalibracyjne. Firma HBM posiada wewnętrzne laboratorium kalibracyjne z komercyjną maszyną kalibracyjną – 400kN∙m dla dużych momentów obrotowych - jedyną taką w Europie!
Laboratorium kalibracyjne HBM
Początki firmy HBM sięgają 1950 roku, jednak to w roku 1977 HBM okazała się być pierwszą niemiecką firmą akredytowaną posiadającą oficjalne laboratorium kalibracyjne DAkkS. Odtąd oprzyrządowanie pomiarowe dla szerokiego zakresu mierzonych wielkości zostało skalibrowane na korzyść klientów by zapewnić odwzorowalność wg normy DIN EN ISO 9001.
Laboratorium to może kalibrować przetworniki momentu obrotowego w zakresie od 0.5N∙m aż do 400kN∙m. Niezwykle precyzyjna maszyna referencyjna została umieszczona pionowo i pozwala na kalibrację momentu obrotowego zgodnie z ruchami wskazówek zegara lub w kierunku przeciwnym do ruchu tych wskazówek w odniesieniu do znanych norm DIN51309 i VDI2646.
Laboratorium posiada dwa specjalne przetworniki referencyjne, dzięki czemu niepewność pomiarowa wynosi zaledwie ±0.1% w zakresie od 20kN∙m do 400kN∙m i ±0.15% w zakresie od 3kN∙m do 20kN∙m.
Warto wiedzieć, że możliwości pomiarowe używanych wzorców referencyjnych są weryfikowane przez Niemiecki Instytut Metrologiczny (PTB) w regularnych odstępach, a certyfikat kalibracji jest dowodem na odwzorowalność.
Artykuł napisany we współpracy z firmą HBM – czujnik momentu obrotowego.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.