Czy na działce rolnej można postawić domek letniskowy?

Odpowiedź na tak zadane pytanie w zasadzie brzmi: to zależy. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że przepisy prawne w obecnym kształcie pozwalają w ograniczonym stopniu na nabycie ziemi rolnej. Otóż działkę taką może nabyć osoba, która nie jest rolnikiem, ale z ograniczeniem powierzchni. Wielkość takiej działki nie może przekroczyć 30 arów.

Przed zakupem nieruchomości należy jednak koniecznie zorientować się w możliwości zabudowy letniskowej – o ile taką planujemy. Jeżeli daną działkę obejmuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, musimy sprawdzić, czy zakłada on możliwość zabudowy letniskowej lub rekreacyjnej. Gdy odpowiedź jest pozytywna, zdecydowanie łatwiej będzie nam postawić domek letniskowy na wybranej działce rolnej.

Jeżeli jednak MPZP nie przewiduje takiej zabudowy, a działka jest po prostu określona jako rolna, konieczna będzie zmiana przeznaczenia ziemi. Jest to dość skomplikowany proces, co warto mieć na uwadze.

Podobnie jeżeli działki nie obejmuje miejscowy plan, musimy wystąpić o wyłączenie gruntu spod produkcji rolnej.

Domek letniskowy na zgłoszenie na działce rolnej

Po sprawdzeniu możliwości zabudowy pozostaje temat zgłoszenia budowy domku letniskowego. Domek taki uznawany jest w przepisach prawa za budynek rekreacji indywidualnej. Oznacza to, że może być zamieszkiwany sezonowo i w celach rekreacyjnych.

W stosunku do takich budynków obowiązują też pewne ograniczenia. Otóż można wybudować je na zgłoszenie w ilości nie większej niż 1 na każde 500 m2. Budynek taki mus być parterowy i mieć powierzchnię zabudowy do maksymalnie 35 m2. Po dokonaniu zgłoszenia odczekujemy 30 dni, w czasie których urząd ma czas na ewentualne wniesienie sprzeciwu co do naszych planów. Milczenie urzędu uznajemy za zgodę i możemy przystąpić do postawienia domku letniskowego na działce rolnej.

Zabudowa zagrodowa i domek letniskowy na działce rolnej

Domek do rekreacji, czyli domek letniskowy, na działce rolnej będziemy mogli często postawić, jeśli wspomniany już miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza zabudowę zagrodową, a zwłaszcza budynki mieszkalne, gospodarcze lub inwentarskie.

O definicji zabudowy zagrodowej mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nim są to „w szczególności budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych”.

Domek letniskowy jednak nie musi zostać uznany za zabudowę zagrodową. Jeśli dokonamy zgłoszenia zamiaru postawienia takiego domku letniskowego na działce rolnej i organ nie zgłosi sprzeciwu – możemy przystąpić do prac. Jeżeli jednak otrzymamy decyzję odmowną, będziemy najprawdopodobniej wyłączyć grunt spod produkcji rolnej.

Jak widać, przed podjęciem decyzji o budowie domku letniskowego na działce rolnej, musimy poznać szczegóły dotyczące terenu. Tylko bowiem w niektórych okolicznościach taka inwestycja będzie możliwa.

Źródła:

https://www.eporady24.pl/domek-letniskowy-na-dzialce-rolnej,pytania,8,112,27708.html

Prawo Budowlane