• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zabytkowy dworzec w Suszu nabrał elegancji

Opublikowano: 16-03-2021 Źródło: PKP

Dworzec w Suszu (woj. warmińsko-mazurskie) pochodzi z 1876 r. Podczas modernizacji odtworzono ceglaną elewację wraz z detalami, usunięto z niej warstwy malarskie i przywrócono wartość historyczną.


Fot. PKP Fot. PKP
  • Zakończyła się trwająca od połowy 2019 r. modernizacja dworca w Suszu
  • Odsłonięto historyczną elewację ceglaną i towarzyszące jej detale
  • Wnętrze dostosowano do współczesnych standardów

Historia i nowoczesność

Modernizacja przekształciła obiekt w nowoczesne miejsce, zachowując jednak historyczny charakter budowli. Prace rozpoczęto w drugiej połowie 2019 r. Z elewacji usunięto wtórne warstwy malarskie, by odsłonić ceglaną elewację i jej detale architektoniczne. Całość poddano konserwacji i pielęgnacji przywracając pierwotny wygląd. Stolarkę okienną i drzwiową odtworzono na wzór pierwotnej, poszycie dachowe wykonano z dachówki holenderskiej, także nawiązującej do historycznej konstrukcji. Taśmy LED pod gzymsem i pod zadaszeniem mają nocą podkreślać elegancką architekturę.


W części parterowej urządzono wiatę rowerową, a podczas prac zachowano drewniane elementy konstrukcyjne przypominającej konstrukcje szachulcowe (ale usunięto wypełnienie). Wyburzono przybudówkę od strony peronów, kiedyś służącą dyżurnemu ruchu.

Fot. PKP Fot. PKP

Nowe wnętrze

We wnętrzu, na parterze znajduje się przestrzeń obsługi podróżnych, a w niej ławki, gabloty na rozkład jazdy, elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów pociągów oraz elementy nowego systemu informacji głosowej. Interesująca jest również aranżacja wnętrza. Większość ścian pomalowano na biały kolor. Na części z nich pozostawiono odkryto cegłę, co jest nawiązaniem do historycznego wyglądu elewacji obiektu. Nieprzypadkowy jest również kolor posadzki. Oparto go o kontrast grafitowych ryflowanych ścieżek prowadzących z granitową posadzką, co jest ułatwieniem wprowadzonym z myślą o osobach niedowidzących – informują Polskie Koleje Państwowe (PKP).

Współczesne standardy

Dworzec przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, niewidzących i niedowidzących. To m.in. mapy dotykowe, tabliczki w alfabecie Braille’a, dostosowane toalety. Usunięto też bariery architektoniczne, np. wysokie progi czy wąskie drzwi. Budynek wyposażono w energooszczędne oświetlenie z automatyką sterującą, docieplono od wewnątrz, zastosowano stolarkę o niskiej przenikalności cieplnej.

Fot. PKP Fot. PKP

Na dachu pojawiło się 18 paneli fotowoltaicznych, które zapewnią elektryczność w miejscu obsługi podróżnych. System BMS (Building Management System) nadzorujący pracę instalacji i urządzeń pozwala zoptymalizować zużycie energii elektrycznej i cieplnej oraz wody. Integruje też systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe.

W sąsiedztwie budynku wykonano nowe nawierzchnie, uporządkowano tereny zielone, a także zamontowano elementy małej architektury takie jak ławki, kosze czy oświetlenie terenu.

Fot. PKP Fot. PKP

Łączny koszt modernizacji wyniósł 7,5 mln zł brutto. Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dokumentację projektową przygotowała pracownia AllPlan, a wykonanie prac budowlanych powierzono firmie 3JM Michał Bryłka.

Przeczytaj także: Kraków: przyspieszyła budowa klastra innowacji [film]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!