• Klaster służący mieszkańcom, innowatorom i miastu ma być gotowy w 2021 r.
  • Operator zostanie wybrany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego
  • Koszt budowy przekracza 39,25 mln zł

Klaster inicjatyw społecznych

Klaster będzie wspólną przestrzenią do nauki, pracy i wypoczynku. Znajdą tam swoje miejsce startupy i mikroprzedsiębiorstwa, grupy twórcze i nieformalne, organizacje społeczne oraz mieszkańcy. Słowem, wszyscy chętni do rozwijania własnej aktywności. Według planów znajdzie się tu także siedziba miejskich instytucji odpowiedzialnych za wspieranie inicjatyw społecznych, dialog i współpracę z organizacjami społecznymi. Klaster Zabłocie 20.22 ma być centrum społecznych i technologicznych innowacji, realizujących ideę Smart City.


Prace rozbiórkowe

Obiekt powstaje na bazie dwóch budynków magazynowych w okolicy torów kolejowych przy ul. Zabłocie.

Podczas opracowywania projektu budowlanego, podstawowego dokumenty do wydania zgody na budowę, wykonawca prowadził prace, które nie wymagały otrzymania decyzji administracyjnych. Demontowano wyposażenie wewnętrzne, ścianki działowe, sufity podwieszane czy stare instalacje, a na zewnątrz wiaty.

Źródło: UM Kraków

Czas rozbiórki dobiega końca, a dzięki pozwoleniu można było zająć się montowaniem izolacji termicznych i przeciwwilgociowych fundamentów oraz wzmacnianiem elementów konstrukcyjnych. Na tym etapie zostanie jeszcze wykonane zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji, zaaranżowanie terenu przy budynkach, prace dekarskie oraz montaż instalacji, w tym elektrycznej i teletechnicznej.

Obiekt ważny dla miasta

Równocześnie Urząd Miasta Krakowa prowadzi w ramach dialogu konkurencyjnego procedurę wyboru partnera prywatnego, który zostanie operatorem klastra na Zabłociu w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Istotny udział w funkcjonowaniu klastra będzie mieć miasto. Jedną z najważniejszych funkcji przewidzianych w klastrze jest działalność komórek i jednostek organizacyjnych miasta zlokalizowanych w budynku B we współpracy z organizacjami społecznymi w sferze wspierania aktywności społecznej i gospodarczej oraz dialogu społecznego, których głównym celem będzie integrowanie tych działalności z pozostałymi sferami aktywności klastra – czytamy w komunikacie.

Zakończenie budowy w tym roku

Umowę na koncepcję, dokumentację projektową, uzyskanie decyzji administracyjnych i roboty budowlane podpisano w lutym 2020 r., a obiekt ma być gotowy jeszcze w tym roku. Prace wykonuje Mostostal Warszawa S.A. za ponad 39,25 mln zł. Projekt uzyskał dofinasowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020 w wysokości przekraczającej 14 mln zł.

Przeczytaj także: Nowe Centrum Warszawy: powstanie projekt Zielonej Marszałkowskiej