• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kiedy poznański Stary Rynek zmieni swoje oblicze? [film]

Opublikowano: 16-03-2021 Źródło: PIM Poznań

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na projektanta i wykonawcę rewaloryzacji płyty Starego Rynku oraz przekształcenia ulicy Jana Baptysty Quadro w pasaż kultury. Choć termin przedłużono do 12 marca, nie złożono żadnej oferty. A odnowa miejsca ważnego dla poznaniaków i lubianego przez turystów ma uatrakcyjnić okolicę, m.in. dzięki klombom i wertykalnemu ogrodowi.


Wizualizacja: PIM Wizualizacja: PIM
  • Bez wykonawcy nie można rozpocząć rewaloryzacji
  • Trwają prace archeologiczne
  • W nowej płycie Starego Rynku zostaną wykorzystane materiały zabytkowe

Przetarg nierozstrzygnięty

Żadna firma nie przedstawiła oferty, w dalszym ciągu jesteśmy więc w trakcie procedury przetargowej. Szukamy rozwiązania najkorzystniejszego dla inwestycji. Może to być powtórzenie postępowania, ale sprawdzamy również, jakie inne drogi wyboru wykonawcy daje nam prawo zamówień publicznych – mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie (PIM).

Wizualizacja: PIM Wizualizacja: PIM

Termin składania ofert przesunięto ze względu na m.in. odwołanie potencjalnego wykonawcy do Krajowej Izby Odwoławczej. Ostatecznie zostało ono oddalone, ale przedłużyło całą procedurę. Na razie PIM doszły do porozumienia z zarządcami instalacji podziemnych w sprawie realizacji planowanych w tym rejonie inwestycji podczas przebudowy płyty Starego Rynku. Prowadzone są także prace archeologiczne.

Źródło: PIM


Oczekiwanie na przebudowę

Kiedy rozpoczną się roboty? Termin będzie można dopiero podać po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu kontraktu. W ramach rewaloryzacji zostanie położona nowa nawierzchnia rynku, przylegających ulic i chodników z kamiennej kostki oraz kamiennych płyt. Zaplanowano też użycie materiałów zabytkowych, jak staroużyteczna kostka i granitowe płyty chodnikowe. Chodniki zostaną obniżone w stosunku do płyty rynku i przebudowywanych fragmentów ulic do 2 cm, by ułatwić poruszanie się.

Wizualizacja: PIM Wizualizacja: PIM

Więcej zieleni i kultury

Stary Rynek wzbogaci się o klomby z drzewami, wertykalny ogród na zachodniej ścianie Galerii Arsenał, a także nowe ławki i siedziska. Na ul. Jana Baptysty Quadro powstanie Pasaż Kultury, który będzie miejscem wydarzeń kulturalnych dysponującym m.in. mobilną sceną i składanym zadaszeniem. Odnowa nawierzchni Starego Rynku zostanie również wykorzystana do wykonania nowej izolacji ścian fundamentowych budynku Wagi Miejskiej – informują PIM.

Wizualizacja: PIM Wizualizacja: PIM

Przeczytaj także: Czy Kraków zdecyduje się na drapacze chmur?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia