Wiele warsztatów produkcyjnych na co dzień zajmuje się różnorodnymi metodami obróbki metalu. W czym tkwi sukces idealnych masowo wytwarzanych metalowych części? Przede wszystkim to zasługa profesjonalnych maszyn do metalu w innowacyjnej technologii CNC.
Fot. JP-Tech
Czym charakteryzują się maszyny CNC?
CNC (ang. Computerized Numerical Control) to nazwa komputerowego sterowania urządzeń numerycznych. Maszyny stworzone w tej technologii to nowoczesne obrabiarki o różnym zastosowaniu (np. frezarki, elektrodrążarki, tokarki), które zazwyczaj spotkać można w zakładach produkcyjnych. Są to o wiele bardziej skomplikowane budową maszyny od ich tradycyjnych wersji. Tego typu maszyny mogą zostać zaprogramowane w taki sposób, że będą wykonywać przez długi czas konkretną pracę. Dzięki temu możliwa jest nieporównywalnie szybsza i bardziej precyzyjna masowa obróbka lub produkcja identycznych części.
Wytwarzanie części przy pomocy obrabiarek CNC dzielimy na trzy etapy.
Programowanie obrabiarek CNC
- CAD (computer aided design): projektowanie danego przedmiotu przy pomocy komputera,
- CAM (computer aided manufacturing):przetworzenie projektu na plan sterowania maszyn,
- CNC (computer numerical control): ostateczne wykonanie produktu.
Obrabiarki CNC są wyposażone w specjalny interfejs, dzięki któremu operator maszyny może kontrolować jej pracę. Nowoczesne układy CNC pozwalają na zmianę parametrów obróbki, przesuwanie układu współrzędnych, wprowadzanie korekcji oraz na śledzenie postępów programu.
Piły taśmowe do metalu
Przykładową obrabiarką CNC wykorzystywaną niemal w każdym zakładzie jest piła taśmowa do metalu wykonana z bimetalu, których korpus składa się ze stali sprężynowej, a czubki zębów są wykonane ze stali szybkotnącej, dzięki czemu są twarde i wytrzymałe. Niezbędne jest przystosowanie właściwej piły do konkretnej pracy, mając na uwadze wiele parametrów. To pozwoli uniknąć zagrożenia podczas pracy, uszkodzenia piły i zagwarantuje efektywną obróbkę.
Tokarki CNC do metalu
Toczenie to kolejna najbardziej popularna technologia w obróbce metalu, która polega na skrawaniu powierzchni w kształcie brył obrotowych. Urządzenie używa w tym celu noży tokarskich, wierteł lub narzędzia do gwintowania. Toczenie pozwoli nadać właściwy rozmiar oraz wymiary danemu przedmiotowi.
Niezawodne i wysokiej jakości maszyny dostępne są w ofercie renomowanego sklepu JP-Tech.
Fot. JP-Tech
Operator obrabiarek CNC
Operator, odpowiadający za proces obróbki CNC musi dysponować szeroką wiedzą z dziedziny programowania, geometrii i fizyki a także mieć doświadczenie z pracą z tradycyjnymi obrabiarkami. W tym zawodzie potrzebna jest również rozwinięta wyobraźnia przestrzenna, która pozwoli na optymalne zaplanowanie pracy operatora.
Większość pracodawców wymaga potwierdzenia umiejętności operatora w formie dyplomu ukończenia szkoły branżowej lub kursu na operatora maszyn CNC. Dzięki temu praca z zaawansowanymi obrabiarkami będzie nie tylko sprawna, ale także dużo bardziej bezpieczna.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.