Wiertło to jedno z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych zarówno przez osoby sporadycznie wykonujące prace remontowe, jak i profesjonalistów. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów wierteł, które różnią się budową i zastosowaniem – od bardzo popularnych, przeznaczonych do pracy w metalu aż po sedniki czy specjalne wiertła do szkła.
Fot. e-narzedzia.pl
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wiertła?
Wiertła różnią się między sobą materiałem, z którego zostały wykonane, rodzajem uchwytu oraz spiralą, a co za tym idzie - parametrami obrabiania poszczególnych materiałów. Sposób wykonania danego wiertła określa jego trwałość oraz materiał, w którym dane wiertło powinno pracować. Struktura i kształt spirali odpowiada za szybkość odprowadzania urobku, trwałość wiertła oraz przenoszenie mocy młota na wiertło. Uchwyt natomiast określa, jakiego typu elektronarzędzia należy użyć w przypadku danego wiertła. Wyróżnia się w tym kontekście trzy grupy wierteł: wiertła na uchwyt SDS-plus, SDS-max oraz wiertła cylindryczne.
Praca w betonie
Do wiercenia w betonie należy się odpowiednio przygotować – zarówno pod kątem odpowiednich elektronarzędzi, jak i wierteł. Im lepiej dobierze się wiertło do obrabianego materiału, tym większa będzie skuteczność i precyzja prac. W ofercie Profi Partner dostępnych jest wiele typów wierteł – zarówno uniwersalnych, sprawdzających się w wielu zastosowaniach, jak i specjalistycznych. Oto główne ich rodzaje:
- Uniwersalne wiertła do betonu przeznaczone są do pracy w zróżnicowanych materiałach i idealnie sprawdzają się w przypadku prac wykończeniowych i remontowych. Przykładem takiego wiertła jest wiertło do betonu MultiConstruction marki Hawera.
- Wiertła z węglików spiekanych (wiertła widiowe) przeznaczone są do wiertarek udarowych. Węgliki spiekane nadają im wysoką wytrzymałość i gwarantują długą żywotność. Wiertła te przeznaczone są do pracy w betonie, kamieniu, cegle czy też w murze. W tej grupie znajdują się również narzędzia, których główka jest w całości wykonana z węglika spiekanego. Taka budowa znacząco zwiększa efektywność wiercenia, nawet podczas prac w betonie zbrojonym. Przykładem takiego narzędzia jest wiertło udarowe Sharx SDS-plus.
- Wiertła diamentowe zapewniają precyzyjną i wydajną pracę w ceramice oraz innych materiałach o dużej twardości. Dzięki temu uzyskujemy precyzyjne otwory o gładkich krawędziach, bez rys i pęknięć, co zabezpiecza przed wysokimi kosztami ewentualnych uszkodzeń.
- Wiertła koronowe udarowe umożliwiają wydajną pracę w twardym betonie, murze oraz cegle silikatowej. Wykorzystywane są do wiercenia otworów pod puszki, włączniki oraz rury grzewcze.
- Wiertła przebiciowe są szczególnie pomocne, gdy jest potrzeba wywiercenia dużych otworów w betonie czy murze umożliwiających podłączenie kabli lub rur.
Z uwagi na szeroki wybór jest szczególnie ważne, by przed rozpoczęciem prac precyzyjnie dobrać rodzaj wiertła do specyfiki planowanych prac – zwłaszcza, jeżeli sytuacja wymaga zakupu wierteł specjalistycznych. Dzięki temu unikniemy nieprzewidzianych trudności, przestojów w pracy i kosztownych błędów. Zachęcamy do odwiedzenia naszego salonu firmowego w Warszawie (Ursus) przy ul. 7 Panien 6 - nasi doradcy chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem i zaprezentują naszą ofertę.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.