O budowie drogi rozmawiali na niedawnej wideokonferencji marszałek Witold Kozłowski oraz wicemarszałek Łukasz Smółka, a także przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz samorządów lokalnych. Omówiono m.in. zakres studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), termin i koszty jego realizacji.

Budowa tego połączenia to bardzo ważne przedsięwzięcie, na którym skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale i przedsiębiorcy z tej części regionu. Dyskutujemy o nim z wieloma samorządami lokalnymi i staramy się uważnie wsłuchiwać w ich głosy. Dziś rozmawialiśmy m.in. o zakresie i kosztach opracowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, czasie jego realizacji oraz udziale finansowym samorządów w tym etapie inwestycji – wyjaśnił marszałek województwa.

Opracowanie STEŚ ma umożliwić określenie przebiegu trasy, dokładnego zakresu inwestycji oraz jej kosztów. Rozpoznane i wskazane mają być również ewentualne problemy, jakie mogą pojawić się na dalszych etapach inwestycji.

Studium ma zostać opracowane przed końcem przyszłego roku. Jego wartość to około 800 tys. zł. W kosztach partycypować będą województwo i jednostki samorządu terytorialnego w podziale po 50%.

Limanowa i Gdów to miejscowości położone w południowo-wschodniej części Małopolski. Limanowa znajduje się na obszarze Beskidu Wyspowego, mniej więcej 25 km na zachód od Nowego Sącza, na wysokości około 400–700 m n.p.m. Miejscowość przecina droga krajowa nr 28, a swój koniec ma tu DW965 prowadząca z Bochni. Mieszka w niej blisko 15 tys. osób. Z kolei Gdów położony jest na Pogórzu Wielickim, w dolinie Raby. Krzyżują się tu drogi wojewódzkie nr 966 i 967. Miejscowość zamieszkuje 4,3 tys. osób. Limanową i Gdów dzieli około 40 km.

Przeczytaj także: Dlaczego inwestycje drogowe zajmują lata?