Rozstrzygnięto przetarg na realizację jednego z zadań stołecznego programu Nowe Centrum Warszawy. Jego celem jest stworzenie w tym rejonie stolicy miejsca przyjaznego zarówno kierowcom, jak i mieszkańcom oraz turystom poruszających się innymi środkami lokomocji lub pieszo. Wartość zwycięskiej oferty to 11,4 mln zł.
Fot. elephotos / Adobe Stock
Za najkorzystniejszą uznano propozycję firmy Balzola Polska, która w ub.r. przebudowała al. Jana Pawła II wraz z rondem Czterdziestolatka w Warszawie. W przetargu udział wzięli także: Adrog, AWE, Planeta, Rokom, Strabag Polska, Mabau oraz konsorcjum firm Altor i Delta.
W ramach przebudowy ronda Dmowskiego wytyczone zostaną nowe przejścia dla pieszych, przebudowane będą również przystanki tramwajowe, które zostaną poszerzone i wydłużone tak, by zmieściły się przy nich dwa tramwaje (ok. 66 m). Rowerzyści zyskają nowe przejazdy, które połączą oddzielone odcinki trasy rowerowej wzdłuż ul. Marszałkowskiej. Z kolei ul. Nowogrodzka ma stać się dla poruszających się tym środkiem lokomocji wygodną alternatywą dzięki przebudowie skrzyżowania tej ulicy z ul. Marszałkowską.
Źródło: ZDM Warszawa
Dzięki temu odciążone zostaną nieco Aleje Jerozolimskie. Sygnalizacja świetlna ma zostać podłączona do Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem.
To duża i skomplikowana przebudowa, która rozwiąże szereg problemów, jakie mieli dotychczas warszawiacy w centrum stolicy. Przystanki tramwajowe staną się dostępne dla osób mających trudności w poruszaniu się, ułatwimy przesiadkę z pociągu ze stacji PKP Śródmieście na tramwaj. Zmiany pozwolą też na przekroczenie jezdni w ciągu ul. Widok czy ul. Nowogrodzkiej i umożliwią rowerzystom bezpieczny przejazd przez centrum Warszawy – wyjaśnia Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Oprócz tego wokół ronda zrobi się zielono – nasadzonych ma być ponad 20 tys. roślin, które zajmą łącznie 6,6 tys. m2. Drzewa (platany, dęby i lipy) pojawią się m.in. na wyspie ronda i na wysepkach przy przystankach tramwajowych. 58 drzew ma zostać posadzonych w gruncie, w specjalnych skrzyniach, które umożliwią ich łatwe przesadzenie – będzie to konieczne za kilka lat, gdy rozpocznie się przebudowa linii średnicowej.
Źródło: ZDM Warszawa
Mimo dużego zakresu inwestycji należy pamiętać, że jest to rozwiązanie etapowe. Docelowo, wraz z planowaną przez PKP w najbliższych latach przebudową linii średnicowej, przewidziana jest pełna przebudowa ronda. Wówczas zmieni się ono w zwykłe skrzyżowanie, pojawią się też przejścia dla pieszych bezpośrednio przy skrzyżowaniu. Zebry planowane w tym roku będą bowiem zlokalizowane dalej od ronda – bez jego likwidacji, przebudowy wyjść z podziemi i podnośników windowych nie ma możliwości stworzenia już teraz przejść przy samym rondzie – dodaje w komunikacie Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.
Nowe Centrum Warszawy to projekt zmian, planowanych w Śródmieściu. To m.in. wspomniana przebudowa al. Jana Pawła II i ronda Czterdziestolatka oraz ronda Dmowskiego, przebudowa tzw. Placu Pięciu Rogów, odnowienie ul. Chmielnej , budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Marszałkowskiej oraz odcinka na wysokości Ogrodu Saskiego, powstanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i placu przed nim, rozbudowa parkingu podziemnego pod placem Powstańców Warszawy, odświeżenie ul. Kruczej i Hali Gwardii, a także projekty Zielona Marszałkowska i Nowa Emilia.
Przeczytaj także: W Warszawie powstanie nowa linia tramwajowa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.