• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Bliżej do budowy Krakowskiego Centrum Muzyki. Jest umowa na projekt

Opublikowano: 04-06-2021 Źródło: UM Kraków

Agencja Rozwoju Miasta Krakowa podpisała umowę na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej Krakowskiego Centrum Muzyki. W lipcu 2021 r. ma być gotowy projekt budowlany, a projekty wykonawcze stanu surowego oraz wykończonego z opracowaniem dla wykonawcy pojawią się odpowiednio w listopadzie br. i maju 2022 r.


Makieta Krakowskiego Centrum Muzyki. Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl Makieta Krakowskiego Centrum Muzyki. Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl
  • Prace projektowe mają zakończyć się w maju 2022 r. zezwoleniem na budowę
  • Centrum ma zostać wybudowane do końca 2023 r.
  • Zaplanowano m.in. salę koncertową dla 1000 słuchaczy i scenę dla 120 muzyków

Projekt po wygranym konkursie

Ogłoszony w sierpniu 2020 r. międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję Krakowskiego Centrum Muzyki wygrało biuro BE DDJM Architekci i w konsekwencji otrzymało kontrakt na dokumentację projektową. Umowa dotyczy opracowania kompletnej dokumentacji projektowej z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Najpierw ma powstać koncepcja wielobranżowa, w tym opracowania dotyczące warunków akustycznych przyszłej sali koncertowej, następnie projekt budowlany i projekt wykonawczy. Prace te mają zostać zrealizowane do końca maja 2022 r. – czytamy w komunikacie. Obiekt w Cichym Kąciku będzie biały, minimalistyczny w formie i wkomponowany w otaczającą go zieleń.


Centrum z prawdziwego zdarzenia

Nowoczesna sala koncertowa z widownią na 1000 miejsc, sceną dla 120 muzyków i balkonem dla chóru liczącego 80 osób, aula na 300 gości, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr, a także przestrzeń kreatywna z miejscem na edukację muzyczną – takie będzie krakowskie centrum. Znajdą się tu siedziby dwóch europejskiego formatu orkiestr – Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovii.

Wizualizacja: SARP Wizualizacja: SARP

W tej chwili to najważniejsze miejsce i najważniejsze przedsięwzięcie w Krakowie – komentuje Marek Dunikowski, architekt z BE DDJM, współtwórca zwycięskiej koncepcji. Miejsce jedyne w swoim rodzaju, unikatowe. W młodości chodziłem tu na spacery z rodzicami. Wtedy ten rejon miasta wydawał się bardzo oddalony od centrum, nieomal poza Krakowem. Dziś Błonia to zielona łąka w ścisłym centrum miasta. Niezwykle ważna przestrzeń. W moim osobistym odczuciu, miejsce magiczne. Fantastyczna lokalizacja dla domu wysokiej kultury – dodaje.

Miejsce dla artystów i festiwali

Przewidziano też miejsce dla innych podmiotów twórczych, organizacji pozarządowych i artystów. Miejsce stanie się przestrzenią dla takich festiwali, jak Opera Rara, Muzyka w Starym Krakowie czy Sacrum Profanum. Ma być miejscem działalności artystycznej i programowej najważniejszych krakowskich zespołów muzycznych oraz centrum edukacji muzycznej i artystycznej.

Czas do końca 2023 r.

Mamy czas do 2023 r., wtedy ma się zakończyć budowa. Będziemy pracować także nad zagospodarowaniem przestrzeni, tak by dominowała tu zieleń i powstało miejsce przyjazne dla mieszkańców, zachęcające do uczestnictwa w kulturalnych przedsięwzięciach oraz do odpoczynku. Dlatego prowadzimy bardzo intensywne działania, które mają na celu jak najszybsze przygotowanie terenu pod budowę – mówi Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, która odpowiada za realizację muzycznego projektu.

Pomysł z XX w.

Idea stworzenie muzycznego kompleksu w Cichym Kąciku sięga lat 90. XX w. Jej źródłem była koncepcja prof. Stanisława Gałońskiego, ówczesnego dyrektora Capelli Cracoviensis. Powróciła po rezygnacji z planów realizacji wspólnej inwestycji z Województwem Małopolskim na Grzegórzkach wynikającej z przeszkód prawnych związanych z przeprowadzonym konkursem urbanistyczno-architektonicznym.

Plany zakładają realizację kompleksu do końca 2023 r., a pierwsze koncerty w Krakowskim Centrum Muzyki w Cichym Kąciku mają się odbyć na początku 2024 r.

Przeczytaj także: Niezwykłe zadaszenie na Rynku Łazarskim w Poznaniu

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia