• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Niezwykłe zadaszenie na Rynku Łazarskim w Poznaniu [film, zdjęcia]

Opublikowano: 30-04-2021 Źródło: Skanska

W ramach przebudowy Rynku Łazarskiego w Poznaniu nad przyszłym targowiskiem trwa montaż okrągłego dachu membranowego z jednokomorowych poduszek z innowacyjnej folii ETFE. Pojawi się tu jedna z największych na świecie jednokomorowych poduszek.


Widok od góry, wizualizacja. Źródło: Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat Widok od góry, wizualizacja. Źródło: Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat
  • Folia ETFE ma grubość 300 mikrometrów
  • Jest kilkadziesiąt razy lżejsza od szkła, niepalna, odporna na UV i zmiany temperatury
  • Duża poduszka ma powierzchnię 1744 m2, a mała 492 m2

Montaż od kwietnia

Montaż poduszek z folii ETFE, ze względu na temperaturę powietrza, rozpoczął się w kwietniu na ważącej 135 ton stalowej konstrukcji (postawionej w ubiegłym roku) w złożonej z 26 słupów i trzech ringów: wewnętrznego, który nie będzie zadaszony, oraz środkowego i zewnętrznego.

Fot. Skanska Fot. Skanska

Dach nad targowiskiem w Poznaniu będzie złożony z dwóch jednokomorowych poduszek – dużej o powierzchni 1744 m2 i małej (492 m2). W takich obiektach duża część konstrukcji jest ukryta wewnątrz nich. Pomiędzy ringiem wewnętrznym i środkowym zamontowano już mniejszą poduszkę. Rozpoczyna się montaż dużej, jednej z największych na świecie, prace potrwają około trzech tygodni. Obie poduszki zostaną połączone w jedną całość i będą wypełniane powietrzem przez trzy agregaty.

Fot. Skanska Fot. Skanska


Komfortowy dach

Nowoczesny dach zdecydowanie poprawi komfort pracy kupców i ich klientów – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Sam pamiętam, jak wyglądało robienie zakupów na Rynku Łazarskim podczas deszczu, dlatego przy przebudowie wykorzystaliśmy najnowocześniejszą technologię i możemy być pewni, że woda nie będzie kapać nikomu na głowę.

Źródło: Miasto Poznań

Innowacyjna folia

Folia ETFE zastosowana w przedsięwzięciu ma grubość 300 mikrometrów i jest wyprodukowana z tworzywa sztucznego na bazie fluoru (etylentetrafluoroetylen). Materiał jest wysokoprzezroczysty, lekki, elastyczny, ma wysoką wytrzymałość, jest niepalny i podlega recyklingowi. Jest też kilkadziesiąt razy lżejszy niż szkło, odporny na surowe warunki chemiczne, promieniowanie UV i ekstremalne zmiany temperatury. 70% powierzchni dolnej folii zostanie zadrukowane szarymi kropkami o średnicy 16 mm, by nieco zaciemnić przestrzeń poniżej i zapewnić efekt chłodzenia. W gorące dni, przy dużym nasłonecznieniu zakupy będzie można robić w komfortowych warunkach, jednocześnie owoce i warzywa dłużej będą świeże. Folia nie niszczy się pod wpływem zanieczyszczeń środowiska, a pod wpływem deszczu lub śniegu sama się oczyszcza.

Fot. Skanska Fot. Skanska

Wspinacze pracują ręcznie

Poduszki są montowane ręcznie przez zespół wysoko wykwalifikowanych wspinaczy przemysłowych. Przy górnej warstwie pracują z podnośników nożycowych, w razie potrzeby zostają podwieszeni na linie lub asekurowani za pomocą lin do konstrukcji. Zapakowany panel membrany to paczka o wymiarach 2x3 m. Po przetransportowaniu na górę podwiesza się do platformy roboczej i rozpakowuje. Membrana zostaje rozłożona, rozciągnięta po stalowej konstrukcji, spozycjonowana i montowana za pomocą aluminiowych profili.

Fot. Skanska Fot. Skanska

W przypadku dolnej warstwy panel membrany jest rozkładany na wykładzinie ochronnej, a następnie przy pomocy lin i bloczków wciągany na odpowiednią wysokość oraz montowany do konstrukcji przy pomocy profili aluminiowych – czytamy w komunikacie.

Fot. Skanska Fot. Skanska

Nowe centrum

Rynek Łazarski to główny punkt tzw. „Dolnego Łazarza”, jest centrum integrującym dzielnicę. W ramach inwestycji zostanie stworzone nowe zadaszone targowisko, nawierzchnia dróg będzie wymieniona, pojawią się nowe szersze chodniki, zwiększy się liczba drzew, przybędzie niskiej zieleni. Zaplanowano też skwer, przestrzeń na kawiarniane ogródki i organizację kameralnych wydarzeń plenerowych oraz fontannę i miejsce zabaw dla dzieci.

Fot. Skanska Fot. Skanska

Otwarcie targowiska jesienią

W trakcie przebudowy kupcy handlują na tymczasowym targowisku w dwóch dużych halach, 400 m od Rynku Łazarskiego. Ich potrzeby zadecydują o ostatecznym kształcie ponad 2 ha nowego targowiska. Od połowy maja, pod gotowym zadaszeniem o grubości około 3–3,5 m, zostaną wybudowane pawilony handlowe, pojawią się stoły, zostanie położona nowa nawierzchnia, wykonawca nasadzi drzewa i krzewy. Jesienią kupcy przeniosą się do nowego miejsca i plac targowy zostanie otwarty.

Wizualizacja. Źródło: Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat Wizualizacja. Źródło: Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat

Roboty w trakcie pandemii

Przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu jest doskonałym przykładem na to, że w dobie światowej pandemii, przy zachowaniu restrykcyjnych ograniczeń wynikających zarówno z samej epidemii, jak i przepisów zamówień publicznych, można z korzyścią dla społeczeństwa i zgodnie z założeniami realizować pełną wyzwań budowę w centrum miasta – mówi Piotr Subczak, dyrektor obszaru budownictwa inżynieryjnego Wrocław-Poznań z firmy Skanska.

Projekt o wartości 43 mln zł rozpoczął się w lutym 2020 r., a jego zakończenie zaplanowano na sierpień 2021 r. Inwestorem jest Urząd Miasta Poznania, a generalnym wykonawcą spółka Skanska. Główny projektant to Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat.

Wizualizacja. Źródło: Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat Wizualizacja. Źródło: Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat

Powierzchnie

  • zadaszenie w formie membrany: 2236 m2
  • duża poduszka: 1744 m2
  • mała poduszka: 492 m2.

Przeczytaj także: Dąbrowa Górnicza: powstaje ważne dla mieszkańców centrum przesiadkowe

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!