W tradycyjnych, tzw. korundowych tarczach tnących spoiwem jest żywica syntetyczna. Są one najczęściej stosowane w przemyśle metalowym. Polecamy naszym klientom bardziej zaawansowane tarcze diamentowe, które są niezwykle wydajne zwłaszcza przy obróbce twardych materiałów. Ich wyższą cenę rekompensuje szybkość cięcia, trwałość, jakość oraz bezpieczeństwo pracy.

Budowa tarczy diamentowej

W tarczach tych mocowanie segmentu diamentowego (proszek diamentowy + spoiwo) do korpusu stalowej tarczy odbywa się za pomocą lutowania galwanicznego lub laserowego. Przez wiele lat do produkcji segmentów tarcz diamentowych stosowano diamenty naturalne, z czasem zostały one jednak zastąpione diamentem syntetycznym. Dzięki temu cena tych produktów znacząco spadła i stały się one bardziej dostępne dla szerszego grona użytkowników. Ciekawostka: sztuczne diamenty wykorzystywane są nie tylko w branży narzędziowej, również w jubilerstwie – to popularne cyrkonie.

Drugi element segmentu tarczy diamentowej to spoiwo, które jest kompozycją różnych metalicznych mieszanek. Rodzaj spoiwa oraz koncentracja proszku diamentowego dobierane są w taki sposób, aby osiągnąć najwyższą wydajność przy pracy w konkretnych materiałach. W praktyce oznacza to, że koncentracja proszku będzie inna w przypadku pracy z materiałami twardymi (np. granit), abrazyjnymi (np. asfalt) czy betonem z dużą ilością zbrojenia.

Zastosowanie w tarczy diamentowej miękkiego spoiwa (np. brązu) sprawia, że może być ona stosowana do cięcia bardzo twardych materiałów. Jeśli natomiast jako spoiwa użyjemy węglika wolframu, uzyskamy tarcze idealne do cięcia np. asfaltu lub świeżego betonu. Z uwagi na różne rodzaje stosowanych mieszanek rozróżnia się je kolorystycznie, przykładowo miękki segment do twardych materiałów składający się w większości z brązu będzie miał żółty odcień.

Kryteria doboru tarczy diamentowej

Pierwszym kryterium doboru odpowiedniej tarczy jest dostosowanie jej do narzędzia, z którego korzystamy. Tarcze diamentowe znajdują zastosowanie w pracy z różnymi maszynami:

  • szlifierki elektryczne, spalinowe, hydrauliczne
  • przecinarki elektryczne – przecinarki jezdne, stołowe, ręczne
  • przecinarki spalinowe – przecinarki jezdne, stołowe, ręczne.

Dobierając tarczę diamentową do maszyny należy pamiętać, że im większa koncentracja diamentów, tym potrzebna jest większa moc urządzenia (i odwrotnie). Oprócz prawidłowego wyboru maszyny należy wziąć również pod uwagę kilka poniższych parametrów:

  • średnicę tarczy oraz otworu mocującego
  • materiał, w jakim zamierzamy pracować oraz głębokość i szerokość cięcia
  • prędkość obrotową
  • moc i rodzaj maszyny, a także jej prędkość (jeżeli występuje)
  • warunki cięcia (na sucho/na mokro).

Z uwagi na wiele czynników różnicujących tarcze i mnogość kryteriów ich stosowania warto przed zakupem skonsultować się z doświadczonymi specjalistami. Zachęcamy do kontaktu z naszymi profesjonalnymi doradcami, którzy pomogą wybrać najbardziej odpowiedni produkt w optymalnej cenie. Zapraszamy na prezentację całej gamy tarcz diamentowych (w tym produktów naszej marki własnej ProfiCUT) w naszym salonie firmowym w Warszawie (Ursus) przy ul. Posag 7 Panien 6.