Działanie wentylacji grawitacyjnej ma kluczowy wpływ na komfort, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo osób przebywających w budynku. Odpowiada ona za wymianę zanieczyszczonego powietrza na świeże. Trzeba więc zadbać, by nic nie zakłócało tego procesu. Właśnie w tym celu stosuje się nasady kominowe, które wspomagają prawidłowe działanie ciągu kominowego. Na jakim obszarze należy je montować? Jaką nasadę wybrać? Sprawdź.
Fot. pixabay.com
Po co montuje się nasady?
Nasada kominowa nadaje budynkowi dodatkowe walory estetyczne, ale kwestie związane z estetyką nie są w tym przypadku najważniejsze. Nasada służy przede wszystkim do wspomagania ciągu wentylacyjnego. Zwiększa wytrzymałość komina i zapobiega powstawaniu ciągu wstecznego, którego konsekwencją jest cofanie się zanieczyszczeń do wnętrza domu. Nasady stanowią również skuteczną ochronę przed fenami, czyli wiatrami opadającymi, które mogłyby doprowadzić do zaniku ciągu. Co więcej, nasady zabezpieczają przewód kominowy przed opadami, a ponadto odstraszają ptaki, które mogłyby zbudować w kominie gniazdo i osłabić ciąg.
Co mamy do wyboru?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nasad kominowych. Wszystkie je kupisz na stronie: https://nasady-kominowe.pl/. W ofercie znajdziemy m.in.:
- nasady stałe - ten typ nasad wykorzystuje energię kinetyczną wiatru, by wytworzyć podciśnienie w przewodzie kominowym. Nasady stałe są nieruchome, nie zmieniają swojego położenia względem kierunku wiatru. Do najpopularniejszych należą nasady typu Woolper, Szenard lub typu H. Wśród nasad stałych znajdziemy także daszki, chociażby typu Napoleon czy daszki kopertowe, które skutecznie chronią komin przed deszczem i śniegiem.
- nasady samonastawne - to nic innego jak popularne strażaki kominowe. Ustawiają się zgodnie z kierunkiem wiatru, dzięki czemu po zawietrznej stronie wytwarza się podciśnienie wzmacniające ciąg. Zanieczyszczone powietrze i spaliny nie mogą cofnąć się do przewodu. Tego typu nasady zazwyczaj stosuje się na przewodach spalinowych i dymowych.
- nasady obrotowe - nasady obrotowe są wprawiane w ruch dzięki sile wiatru, co sprawia, że w kominie powstaje podciśnienie. Siła podciśnienia jest zatem w pełni zależna od siły wiatru. Przy mocnym wietrze nasada będzie pracować wydajnie, jednak przy lżejszych podmuchach jej działanie może nie być w pełni efektywne. Nasady obrotowe dostępne są w wariancie kulistym lub podłużnym. Ten drugi typ doskonale sprawdza się, kiedy musimy umieścić kilka nasad kominowych obok siebie.
Gdzie trzeba montować nasady kominowe?
Nasady kominowe muszą być montowane na obszarach szczególnie narażonych na silne działanie wiatru, a więc w północno-zachodniej, południowo-wschodniej i południowo-zachodniej Polsce. Nasady należy stosować także na niskich kominach, na kominach o małych przekrojach, na kominach położonych poniżej kalenicy dachowej, na wszystkich terenach, gdzie występują silne wiatry oraz gdy wokół budynku znajdują się wysokie drzewa, góry lub budowle. Obowiązek montowania nasad został uregulowany rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r.
Montaż nasad kominowych i ich konserwacja
Montaż nasad kominowych jest dość łatwy, ale wiąże się on z pracą na wysokościach. Najlepiej więc, by montażem zajęli się fachowcy. Należy pamiętać, że jeśli w jednym kominie znajduje się kilka przewodów, każdy z nich musi posiadać oddzielną nasadę. Powinna być ona dobrze dopasowana do komina. W razie potrzeby, należy zastosować przejście redukcyjne lub poszukać dostawcy, który przygotuje nasadę na zamówienie. Nasada powinna być regularnie czyszczona i poddawana przeglądom kominiarskim. Przewody spalinowe należy kontrolować co 6 miesięcy, wentylacyjne – raz w roku, a dymowe – co 3 miesiące w okresie użytkowania. Na nasady samonastawne powinien być także regularnie nakładany smar. Częstotliwość tego zabiegu zależy od wskazań producenta.
Nasada kominowa to nie tylko ozdoba, to przede wszystkim element gwarantujący sprawne działanie ciągu kominowego. W kwestii wyboru nasady nie należy więc kierować się przypadkiem. Pod uwagę trzeba wziąć lokalizację budynku, warunki atmosferyczne panujące na danym terenie i oczywiście jakość wykonania samej nasady.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.