Firma Mota-Engil CE, która złożyła odwołanie, żądała przesunięcia czasu, przeznaczonego na projektowanie i staranie się o ZRID z 10 do 20 miesięcy. Wpływałoby to także na termin realizacji całej inwestycji, wydłużając ją z 39 do 49 miesięcy.

KIO oddaliła odwołanie, w związku z tym zalecenia inwestora – Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) – dotyczące czasu na realizację tych działań pozostają wiążące.

Oferty w przetargu zostaną otwarte 22 września br. Później GDDKiA wskaże najkorzystniejszą propozycję na przygotowanie projektu i budowę 16-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S74. Przebiegać będzie ona przez tereny trzech gmin (Mniów, Miedziana Góra, Strawczyn), na odcinku około 400 m od Przełomu biec będzie istniejącym śladem drogi krajowej nr 74, następnie odbije na południowy zachód i skomunikuje się, po nowym śladzie, z łącznicą węzła S7 Kielce Zachód. W ramach inwestycji powstaną też dwa węzły drogowe (Mniów – na połączeniu S74 z DK74, Bugaj – na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 748), a także m.in. 12 wiaduktów drogowych, dwa mosty oraz miejsce obsługi podróżnych w miejscowości Przełom.

Na trasę czekają nie tylko kierowcy podróżujący tranzytem na trasie Łódź–Kielce–Rzeszów, ale też mieszkańcy podkieleckich miejscowości.

Aktualnie droga krajowa nr 74 na wjeździe i wyjeździe ze stolicy województwa w stronę Mniowa i Miedzianej Góry jest często zakorkowana. Nowy dwujezdniowy przebieg S74 sprawi, że mieszkańcy gmin Miedziana Góra i Mniów nie tylko odetchną, ale sprawnie dojadą do Kielc. Droga ekspresowa S74 skomunikuje województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie. Mieszkańcy Kielc i województwa świętokrzyskiego zyskają bezpieczne i szybkie połączenie z węzłami autostradowymi. Dzięki inwestycji poprawi się również bezpieczeństwo ruchu drogowego – podano na stronie internetowej kieleckiego urzędu wojewódzkiego.

Przeczytaj także: Komplet umów na realizację Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym