PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) realizują rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych. Rozpisany na lata 2021–2025 plan obejmuje 355 zadań. 16 z nich wykonanych zostanie na terenie woj. lubelskiego, a jednym z nich jest ułatwienie dostępu do pociągów na linii Dęblin–Łuków. Pomóc w tym ma m.in. zmiana lokalizacji przystanku w Sarnowie (powiat łukowski) oraz przebudowa peronów w Leopoldowie (powiat rycki).
Fot. Dawid Markut / PKP PLK
W pierwszej z tych miejscowości zmieniono miejsce przystanku – teraz zlokalizowany będzie bliżej przejazdu kolejowo-drogowego, co skróci dotarcie do pociągów podróżnym, przybywającym na stację samochodami. Dodatkowo, zmodernizowany zostanie sam przejazd, a skrzyżowania wyposażone będą w sygnalizację świetlną i dźwiękową. Powstanie parking typu park & ride, a perony będą wyższe, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów.
Nowe perony będą mieli także korzystający ze stacji w Leopoldowie. Dzięki ich podwyższeniu dostępność do kolei ma być łatwiejsza niż do tej pory. Pomóc mają również nowe wiaty i ławki, czytelne oznakowanie i gabloty informacyjne z rozkładem jazdy, a także jaśniejsze oświetlenie. Przewidziano pochylnie, ułatwiające komunikację osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się, a także ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących.
Prace na tych stacjach rozpoczną się jeszcze w tym roku, a ich finał planowany jest na trzeci kwartał 2022 r. (Leopoldowo) i połowę 2023 r. (Sarnów).
Rozwój sieci kolejowej oprócz projektów o dużej skali, jak modernizacja linii Lublin–Warszawa, Lublin–Stalowa Wola, to również inwestycje lokalne zwiększające i ułatwiające dostęp do kolei. Dzięki przebudowie przystanków w Leopoldowie i Sarnowie mieszkańcy będą wygodniej korzystać z pociągów w codziennych i okazjonalnych przejazdach w kierunku Dęblina i Łukowa – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.
Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025 przyjęto w formie uchwały w maju br. Jego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Realizacja zadań ma umożliwić podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji na poziomie wojewódzkim i międzywojewódzkim. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na rezerwowej – 182. Budżet programu to 1 mld zł.
W jego ramach na Lubelszczyźnie powstaną trzy nowe przystanki (Żurawnica, Oseredek – na linii kolejowej nr 69 Rejowiec–Hrebenne oraz Łagiewniki na linii kolejowej nr 30 Lublin–Łuków), natomiast przystanki Szczebrzeszyn Miasto, Klemensów, Długi Kąt zmienią swoją lokalizację. Jak zapowiada inwestor, jeszcze we wrześniu ogłoszone zostaną przetargi na budowę i przebudowę przystanków Zamość Starówka, Zamość Wschód, Kraśnik i Łagiewniki.
Przeczytaj także: Jest umowa na opracowanie dokumentacji obwodnicy Szczebrzeszyna
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.