Polskie Koleje Państwowe S.A. (PKP) wybrały najkorzystniejszą ofertę w przetargu na przebudowę zabytkowego dworca w Dąbrowie Górniczej. Spółka Berger Bau Polska prace wyceniła na prawie 15 mln zł. Była to najtańsza spośród siedmiu złożonych w trakcie postępowania propozycji. Spółka kolejowa przeznaczyła na realizację przedsięwzięcia prawie 16,4 mln zł.
Źródło: dabrowa-gornicza.pl
Jeśli od decyzji nie będzie odwołań, do podpisania umowy dojdzie jeszcze w tym roku. Wykonawca na realizację zadania będzie miał 455 dni. Nie jest to pierwsze zlecenie, jakie PKP zleciły tej firmie. W poprzednich latach Berger Bau Polska zajmowała się m.in. modernizacją obiektów na stacjach w Strzelinie i Zgorzelcu oraz przebudową dworca w Węglińcu, również zabytkowego.
Przebudowa zostanie przeprowadzona na podstawie projektu, opracowanego (za ponad 356 tys. zł) przez GPVT Pracownię Architektoniczną z Poznania.
Źródło: dabrowa-gornicza.pl
Co się zmieni? Przede wszystkim budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przewidziano m.in. windę, pochylnię oraz ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących. Jeśli chodzi o architekturę, znajdujące się na elewacji cegły, fryzy i inne detale zostaną wyczyszczone i uzupełnione. Odtworzone – na wzór historycznych – będą stolarka okienna i drzwiowa oraz poszycie dachowe, a efekt podkreśli nowa iluminacja obiektu. Będą nowoczesne systemy bezpieczeństwa (monitoring, kontrola dostępu, system włamania i napadu czy detekcji pożaru), dynamicznej informacji podróżnych oraz informacji głosowej.
Na parterze dworca, oprócz poczekalni, toalet i dwóch punktów komercyjnych, znajdą się powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmować będzie miasto. W planach jest otwarcie tam biura paszportowego i punktu obsługi cudzoziemców, ale na to potrzebna będzie zgoda urzędu wojewódzkiego.
Dodatkowym zadaniem, zrealizowanym przy okazji przebudowy, będzie budowa ogrodów deszczowych. Około 2,5 tys. roślin zajmie powierzchnię 256 m2. Ich zadaniem będzie wstępne filtrowanie wody opadowej oraz stopniowe jej uwalnianie do gleby.
Przeczytaj także: Kto zbuduje kolejne podziemne przejście w Dąbrowie Górniczej?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.