W Kaliszu nieruchomości z zielonymi dachami i elewacjami lub ogrodami wertykalnymi będą zwolnione z podatku od nieruchomości. To zachęta dla mieszkańców do zazieleniania domów, kamienic czy bloków.
Fot. Magdalena Bartnik/Kancelaria Prezydenta Miasta
Zielone ściany i dachy to dobry sposób na poprawę jakości powietrza w mieście i podniesienie komfortu życia. Pokryte zielenią elewacje stają się naturalnymi filtrami zanieczyszczeń. Regulują temperaturę wewnątrz budynków – chronią przed upałem i wiatrem, pochłaniają nadmiar wilgoci, wyciszają hałas. Podnoszą też estetykę naszego miasta, są po prostu jego ozdobą – komentuje Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
Fot. Magdalena Bartnik/Kancelaria Prezydenta Miasta
Rozwiązanie jest zachętą dla kaliszan do obsadzania elewacji i dachów roślinnością. Rośliny, np. winobluszcz, rosnące na dachach i elewacjach, produkują tlen podobnie jak drzewa, które nie wszędzie możemy posadzić. Wprowadzanie, na różne sposoby, zieleni do przestrzeni miejskiej jest jednym ze sposobów przystosowania miasta do zmian klimatycznych – dodaje prezydent.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Warunkiem jest posadzenie na dachu roślin wieloletnich lub posiadanie co najmniej jednej ściany porośniętej pnączami z korzeniami w ziemi lub umiejscowienia na niej ogrodu wertykalnego. W kolejnym roku nie będą opłacać daniny.
Rozwiązanie dotyczy wyłącznie budynków mieszkalnych, których nie prowadzi się działalności gospodarczej. Nie można też zalegać z należnościami podatkowymi i publicznoprawnymi, a także z opłatami z tytułu użytkowania wieczystego.
Fot. Magdalena Bartnik/Kancelaria Prezydenta Miasta
Zwolnienie podatkowe to jedna ze sprzyjających środowisku inicjatyw władz Kalisza. Zaplanowano też inne działania mające przygotować miasto na zmianę klimatu.
Planowane rozwiązania:
- wprowadzanie zieleni na ulice i place, tam, gdzie dotychczas jej nie było,
- odbetonowywanie miasta – wymiana kostki na trawniki i tereny zielone, budowa nowych skwerów,
- tworzenie zielonych przystanków autobusowych,
- wysiewanie łąk kwietnych,
- ograniczenie koszenia trawników,
- zachowanie liści w parkach,
- sadzenie drzew – w 2021 r. posadzono ich ponad 1000,
- dofinansowanie zakupu zbiorników do gromadzenia deszczówki,
- wspólne z mieszkańcami akcje sadzenia drzew i roślin,
- ustawianie ptasich karmników,
- rozdawanie szkołom domków dla jerzyków oraz owadów.
Przeczytaj także: Warszawa: wkrótce rozpocznie się przebudowa parku Pole Mokotowskie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.