Budowa obwodnicy Olesna (woj. opolskie) w ciągu S11 rozpoczęła się na początku 2021 r. Do tej pory zaawansowanie robót osiągnęło poziom około 24%. Droga będzie miała 24,8 km długości, powstanie węzeł Olesno i dwa ronda. Zostaną też wykonane 24 obiekty mostowe.
Fot. GDDKiA
- Do końca roku wykonawca wykorzysta 35 tys. ton mieszanek mineralno-bitumicznych
- Najdłuższe wiadukty będą miały 135 m i 126 m długości
- Cała droga ekspresowa S11 osiągnie około 550 km
Na obwodnicy prowadzone są prace ziemne przy wykopach i nasypach oraz związane z dolnymi warstwami konstrukcyjnymi nawierzchni, wzmacniane jest też podłoże trasy głównej i dróg poprzecznych. Od czerwca trwa budowa węzła Olesno, w tym wiaduktu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 487 (DW487).
Pierwsze roboty bitumiczne
Rozpoczęły się także pierwsze prace przy układaniu masy bitumicznej na początkowym, blisko kilometrowym odcinku przyszłej obwodnicy. Aktualnie powstaje pierwsza, najniższa warstwa nawierzchni, czyli podbudowa zasadnicza. Po jej zakończeniu zostanie ułożona warstwa wiążąca. Do końca 2021 r. zaplanowano wbudowanie 35 tys. ton mieszanek mineralno-bitumicznych na kilku najbardziej zaawansowanych odcinkach. Pogoda aktualnie sprzyja robotom drogowym i inżynieryjnym.
Fot. GDDKiA
Trasa do granicy województw opolskiego i śląskiego
Droga ekspresowa S11, która będzie obwodnicą Olesna, zaczyna się od istniejącej DK11 w pobliżu Kolonii Ciarki. Zbudowano tam tymczasowe rondo łączące DK11 z S11. Jej koniec zaplanowano na granicy województw opolskiego i śląskiego w pobliżu miejscowości Łomnica. Będzie to standardowa droga ekspresowa, dwujezdniowa, z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach i o nośności 11,5 ton/oś. Zostanie połączona z sąsiednimi przyszłymi odcinkami S11. Dla fragmentu od końca obwodnicy Kępna do początku obwodnicy Olesna trwa procedura uzyskania decyzji środowiskowej. W przypadku trasy od końca drogi obwodowej w kierunku Lublińca i Tarnowskich Gór opracowywane są warianty przebiegu. Na wybrany zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.
Zadania dla wykonawcy
W ramach robót przewidziano budowę 24 obiektów mostowych i węzła Olesno na skrzyżowaniu z DW487 (wraz z dwoma rondami). Największe przeprawy to dwa wiadukty nad linią kolejową Tarnowskie Góry–Kluczbork o długościach całkowitych 135 m oraz 126 m. Przewidziano też budowę urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowę infrastruktury technicznej (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne). Wartość kontraktu, realizowanego przez konsorcjum firm Mirbud i Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia, wynosi 542,84 mln zł netto.
Fot. GDDKiA
Droga ekspresowa od Koszalina do Piekar Śląskich
Obejście Olesna stworzy nowe połączenie dla województw wielkopolskiego, opolskiego i śląskiego. Ułatwi też ruch tranzytowy oraz komunikację z terenami inwestycyjnymi. Będzie częścią drogi ekspresowej S11 o długości około 550 km, łączącej kurorty woj. zachodniopomorskiego z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym (Piekary Śląskie) przez Koszalin, Piłę, Poznań, Ostrów Wielkopolski, Lubliniec i Bytom. Na odcinku Kołobrzeg–Koszalin ma wspólny przebieg z drogą ekspresową S6.
Fot. GDDKiA
Kalendarium
- 1 grudnia 2017 r. – złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
- 5 lipca 2018 r. – wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
- 16 października 2018 r. – ogłoszenie przetargu w formule projektuj i buduj
- 1 kwietnia 2019 r. – wybór najkorzystniejszej oferty
- 20 maja 2019 r. – podpisanie umowy na realizację obwodnicy Olesna w ciągu S11
- 18 grudnia 2020 r. – wydanie decyzji ZRID
Przeczytaj także: Chętni na realizację ostatniego odcinka S10 do Torunia
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.