Głównymi celami porozumienia „Kobiety na kolei” jest przyciągnięcie większej liczby kobiet do pracy w sektorze kolejowym, zapewnienie im większej ochrony, m.in. przed molestowaniem seksualnym i seksizmem, oraz zagwarantowanie równego traktowania w miejscu pracy, zarówno w kwestii wynagrodzenia, jak i możliwości awansu i rozwoju kariery.

To niezwykle istotny kierunek działań, szczególnie z uwagi na to, że aktywność zawodowa kobiet na rynku pracy w Europie to około 46%, podczas gdy w sektorze kolejowym to zaledwie 20% - podały Polskie Koleje Państwowe S.A.

Porozumienie podpisano podczas spotkania Komitetu Sektorowego Dialogu Społecznego dla Kolei, organizowanego przez Komisję Europejską. Na posiedzeniach toczą się rozmowy z udziałem reprezentantów pracodawców oraz związków zawodowych przedsiębiorstw sektora kolejowego. Sygnatariuszami byli partnerzy społeczni CER (strona pracodawców) oraz ETF (związki zawodowe).

Umowa weszła w życie z chwilą podpisania. Strony mają teraz 12 miesięcy na opracowanie polityki w zakresie płci i różnorodności, następnie 24 miesiące na jej wdrożenie. Realizacja porozumienia podlegać będzie ocenie obu stron.

Przeczytaj także: Kobiety w inżynierii mogą bardzo wiele, często tylko nie potrafią w to uwierzyć [wywiad]