Budowa maszyn, stanowisk i linii produkcyjnych — różne oblicza automatyzacji

Automatyzacja produkcji polega na wprowadzaniu robotów przemysłowych i innych urządzeń, które wykonują różne czynności niezbędne w procesie produkcyjnym. Automatyzacja pozwala więc na przekształcenie operacji wykonywanych na linii produkcyjnej z procesu ręcznego na zmechanizowany i automatyczny.

Wiele osób uważa więc, że budowa maszyn, stanowisk i linii produkcyjnych ma na celu zastąpienie pracowników ludzkich robotami przemysłowymi. Rzeczywiście tak mogło być pierwotnie, na początku rozwoju automatyzacji. Jednak obecnie można polemizować, czy robotyzacja jest zwykłym zastępowaniem ludzi maszynami. Współczesne automaty mogą bowiem wykonywać czynności, które daleko wykraczają poza kompetencje jakiegokolwiek człowieka. Mogą pracować w warunkach i środowiskach, w których ludzki pracownik nie jest w stanie funkcjonować. Potrafią też wykonywać czynności z niezwykłą, niedostępną dla człowieka precyzją i powtarzalnością.

Rolą automatyzacji procesów produkcyjnych nie jest więc prosta eliminacja czynnika ludzkiego. Jest to raczej zwiększenie potencjału i możliwości produkcyjnych daleko poza to, co dostępne nawet najlepszej kadrze pracowników.

Warto przy tym zauważyć, że automatyzacja może obejmować różne procesy i mieć różną skalę. Możliwa jest budowa maszyn, stanowisk i całych linii produkcyjnych. Można zatem zautomatyzować pojedyncze czynności, zespoły czynności, a nawet kompletne procesy produkcyjne.

Zakres i zastosowanie automatyzacji można więc dostosować do konkretnych potrzeb, specyfiki procesu czy samego produktu.

Zalety automatyzacji procesów produkcyjnych

Budowa zautomatyzowanych maszyn, stanowisk i linii produkcyjnych ma liczne zalety. Przede wszystkim pozwala na radykalne podniesienie wydajności produkcji. Automaty są bowiem zdecydowanie szybsze i dokładniejsze od ludzi. Wysoka precyzja i powtarzalność produkcji (czyli możliwość tworzenia długich serii produktów o identycznych parametrach) to również ograniczenie strat materiałowych i ilości odpadów, a zatem nie tylko wydajność, ale i realna oszczędność oraz podniesienie jakości produktu.

Automatyzacja pozwala też na tworzenie produktów o wysokim stopniu skomplikowania czy doskonałej zgodności ze specyfikacją techniczną. Odpowiednio skonstruowane automatyczne maszyny, stanowiska i całe linie produkcyjne umożliwiają tworzenie produktów o dowolnych kształtach i parametrach. Pozwala to m.in. na szybkie i powtarzalne produkowanie wysoce precyzyjnych elementów maszyn, pojazdów i urządzeń.

Kolejną zaletą automatyzacji jest ograniczenie udziału człowieka w procesach wytwarzania. To nie tylko zysk ekonomiczny, ale również większe bezpieczeństwo. Automaty mogą przejmować czynności ryzykowne i obciążające, które mogą być źródłem wypalenia zawodowego, wypadków czy pogorszenia stanu zdrowia.

Automatyzacja procesów produkcyjnych pozwala więc poprawić wydajność i jakość działań i redukuje koszty. Ma zatem bezpośrednie przełożenie na konkurencyjność, a co za tym idzie rentowność firmy.

CNC Jurczak — lider na rynku automatyki i robotyki

Liderem na polskim rynku automatyki przemysłowej jest firma CNC Jurczak (cncjurczak.pl) zajmująca się budową maszyn, stanowisk i linii produkcyjnych.

Firma projektuje zindywidualizowane systemy automatyki dostosowane do potrzeb, możliwości i specyfiki konkretnych klientów. Wykorzystując elementy i części od sprawdzonych producentów i dostawców, CNC Jurczak tworzy roboty przemysłowe przeznaczone do różnych zadań. Pozwalają one zwiększyć efektywność i wydajność produkcji, zapewnić wysoką powtarzalność oraz ograniczyć błędy produkcyjne i straty materiałowe.

Budowa maszyn, stanowisk i linii produkcyjnych poprzedzona jest dokładną analizą potrzeb i problemów, wykonaniem szczegółowej koncepcji i stworzeniem prototypów urządzeń. Dzięki temu klient ma możliwość oceny zgodności proponowanych rozwiązań z ustalonymi założeniami.