Propozycja Pawła Rymszy, nazwana Carbon Neutral Rings, zakłada stworzenie sieci zamkniętych, neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla miast, w których mogłaby zamieszkać ludzkość.

Każdy pierścień jest zbudowany wokół ogromnego zbiornika alg, które byłyby wykorzystywane do filtrowania powietrza wewnątrz pierścieni i działałyby jako pochłaniacz dwutlenku węgla, absorbując szkodliwe substancje emitowane przez miasta.

Pomysł na mój projekt wziął się z problemu smogu w moim mieście – Wrocławiu: kilka lat temu mieliśmy najwyższy na świecie poziom zanieczyszczenie powietrza smogiem. To zainspirowało mnie do stworzenia projektu zdrowego środowiska, w którym ludzie będą mogli oddychać czystym, świeżym powietrzem – mówi Paweł Rymsza. W ogromnych pierścieniach i kopułach ludzie mogą mieszkać, pracować i odpoczywać. W zewnętrznych częściach pierścieni znajdują się obszary mieszkalne i obszary robocze.

Jezioro przeznaczone do pływania i uprawiania sportów wodnych jest oddzielone od strefy wewnętrznej drzewami. W wewnętrznej części pierścieni znajduje się ogromny zbiornik przemysłowy alg morskich. To właśnie dzięki algom morskim oczyszczane jest powietrze w całej kopule. Algi, w połączeniu z bioreaktorami napędzanymi przez sztuczną inteligencję, są do 400 razy bardziej wydajne niż drzewo w usuwaniu CO2 z atmosfery.

Co ciekawe, komunikacja w obrębie pierścieni odbywać się będzie w przestrzeni podziemnej, w sieci tuneli.

Przeczytaj także: San Siro do wyburzenia? Zastąpi go nowy stadion