Renowacje wysokich partii hal magazynowych, naprawa latarni przy ruchliwej ulicy, odpadającego tynku z elewacji tego czy innego obiektu to tylko kilka prac realizowanych na wysokościach z całego ich spektrum.
Fot. Gutlift
Takie czynności muszą być wykonane sprawnie i bezpiecznie nie tylko dla pracowników, ale także np. dla pieszych czy innych osób, które znajdują się w pobliżu. Jak wykonać te prace w maksymalnie komfortowych warunkach? Z jakiego sprzętu skorzystać, by w pobliżu wykonywanych czynności było bezpiecznie?
Odpowiednim sprzętem będą podnośniki koszowe, które nie tylko przetransportują pracowników, ale także pozwolą zabrać ze sobą niezbędny sprzęt oraz materiały, które posłużą do naprawy lub malowania. Tylko który wybrać, czym się kierować przy wyborze? Sprawdzamy.
Czym są i w jakich pracach sprawdzają się podnośniki koszowe?
Podnośniki koszowe to nic innego jak dźwigowe urządzenia, które wyposażone są w platformę w postaci bezpiecznego kosza zainstalowanego na szczycie ramienia hydraulicznego. Ich przeznaczeniem jest umożliwienie komfortowej pracy na wysokości. Wprawdzie podnośniki znajdują zastosowanie w sektorach usługowym, przemysłowym czy budowlanym to rozpiętość prac, jakie można wykonać z ich pomocą jest niezwykle szeroka i zamknięcie potencjału tego sprzętu w jednym zestawieniu jest w zasadzie niemożliwe.
Warto jednak wymienić kilka zastosowań, by móc wyobrazić sobie możliwości tych specjalistycznych sprzętów. Podnośniki koszowe pozwalają więc na komfortowe mycie okien na wyższych kondygnacjach budynków, sprzątanie dachów, malowanie ścian, montaż anten telewizyjnych, a także banerów reklamowych czy neonów. Z pomocą podnośnika uda się przyciąć gałęzie, naprawić linie wysokiego napięcia czy też odrestaurować ściany wewnątrz budynków.
Podnośniki koszowe i ich rodzaje
Wypracowane technologie produkcji pozwalają dostarczać na rynek podnośniki, które charakteryzują się wysokościami roboczymi w zakresie od kilku do nawet 28 metrów. Urządzenia najlepszej jakości charakteryzują się zwartą konstrukcją i niską wagą przy zachowaniu maksymalizacji wysięgów bocznych. To właśnie te parametry przekładają się na komfort pracy przy użyciu podnośników koszowych. Lekka, ale stabilna konstrukcja pozwala zużywać mniej energii podczas ich przemieszczania.
W zależności od tego, jakiego rodzaju prace będą wykonywane z pomocą podnośników oraz na jakim terenie będą eksploatowane warto wybrać odpowiedni sprzęt. A do wyboru mamy podnośniki koszowe:
gąsienicowe – cechą charakterystyczną dla tzw. „pająków” jest to, że wyposażone są w długie ramię hydrauliczne, na którego szczycie zamontowany jest kosz. Ich konstrukcja pozwala je stosować w trudnych warunkach, w miejscach, gdzie przestrzeń jest ograniczona. W koszu swobodnie mogą pracować dwie osoby. Świetnie sprawdzą się więc przy pracach renowacyjnych, podczas malowania wnętrz czy w halach magazynowych przy naprawach elewacji.
nożycowe – jest to stosunkowo niewielki rodzaj podnośnika, co ułatwia jego przechowywanie. Konstrukcja składa się z jednej lub kilku par nożyc. Za ich składanie oraz rozkładanie odpowiedzialne są siłowniki hydrauliczne. Doskonale sprawdzają się podczas remontów wysokich budynków, z ich pomocą wygodnie i bezpiecznie uda się przeprowadzić malowanie czy instalację różnych elementów. Podnośniki nożycowe gwarantują dużą stabilność i umożliwiają zatrzymanie kosza na dowolnej wysokości. Sprawdzą się zarówno w pracach wykonywanych wewnątrz, jak i na zewnątrz.
na przyczepach – zaletą tego rodzaju podnośników jest niewielka waga. Ze względu na to, że jest to specjalistyczna przyczepa na kółkach, wyposażona w podnośnik można ją transportować w miejsce pracy za pomocą nawet niewielkiego pojazdu z możliwością holowania. Wyróżnia je duża mobilność. Świetnie sprawdzą się przy pracach związanych z przycinaniem gałęzi lub przy renowacji fasad. Sterowanie jest bardzo wygodne, a podnośniki mogą być wykorzystywane wewnątrz i na zewnątrz.
samojezdne – to bardzo uniwersalne urządzenia, których zaletą jest kompaktowy rozmiar. Jednym z największych atutów podnośników samojezdnych jest własny napęd, który umożliwia poruszanie się bez angażowania dodatkowego sprzętu. Mają bardzo solidną podstawę w postaci pojazdu, który może wykonywać prace nawet w trudno dostępnych miejscach.
Czy wybranie odpowiedniego podnośnika koszowego jest trudne?
Odpowiedni wybór tego rodzaju sprzętu nie musi przysparzać większych kłopotów. Szeroki wachlarz oferty, różne możliwości, rodzaje i zastosowania podnośników umożliwiają dobór idealnego urządzenia, które sprawdzi się przy wykonywaniu wielu prac, z uwzględnieniem dostępności miejsca czy też rodzaju nawierzchni. Z powodzeniem można też doradzić się fachowej obsługi. Firmy takie jak Gutlift to eksperci w swojej branży. Doskonale znają możliwości każdego rodzaju podnośnika i po krótkiej serii pytań podpowiedzą jaki podnośnik będzie idealnym kandydatem do wykonania tych czy innych prac na wysokości.
Podnośniki koszowe – mają swoje zalety i wady
Najczęściej wśród zalet podnośników, w zasadzie bez względu na ich rodzaj, wymienia się ich mobilność. Umożliwiają one dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc wraz z pracownikiem oraz niezbędnym sprzętem. Udźwig umożliwia transport nawet dwóch osób, co również stoi po stronie zalet. Warto też wyróżnić fakt, że wyposażone w napęd elektryczny podnośniki są bardzo ciche, dzięki czemu mogą być stosowane wewnątrz budynków nie zakłócając panującego w nich porządku. Nie można też nie zauważyć, że są to urządzenia bardzo bezpieczne, funkcjonalne i umożliwiające dotarcie nawet na wysokość 28 metrów.
Swoistym utrudnieniem może być też fakt, że by operować podnośnikiem, należy mieć odpowiednie kwalifikacje potwierdzone szkoleniem, którego koszt może wynieść nawet 1000 zł.
Wprawdzie mobilność zalicza się do zalet podnośników, to wadą może być to, że wiele modeli porusza się przeważnie po twardych, płaskich powierzchniach, których często brakuje w warunkach budowlanych. W ofercie Gutlift znaleźć można jednak jeszcze bardziej wyspecjalizowane jednostki, które radzą sobie z trudnymi, budowlanymi warunkami. Jednym z takich modeli jest podnośnik gąsienicowy TD120T, który umożliwia pokonywanie 60-procentowych wzniesień przy doskonałej przyczepności zarówno na stromym jak i nierównym terenie.
Eksperci z Gutlift zachęcają do zapoznania się z możliwościami podnośników koszowych. Z chęcią też doradzą, który podnośnik wybrać i czy lepszą decyzją będzie wynajem, czy zakup. Skontaktuj się z Gutlift.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.