W płockim zakładzie firmy PKN Orlen zostanie wybudowana instalacja oczyszczania gazów poprocesowych, która pozwoli na ograniczenie emisji związków siarki do atmosfery. Prace mają rozpocząć się w marcu 2022 r.
Fot. PKN Orlen
W związku z planowaną budową instalacji oczyszczania gazów poprocesowych TGTU III na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku, PKN Orlen podpisał umowę ze spółką Orlen Projekt. Wartość przedsięwzięcia wyniesie około 346 mln zł.
Instalacja ma zostać uruchomiona w 2024 r. i zastąpi częściowo już wyeksploatowaną instalację OGK I, czyli odsiarczania gazów kominowych – Hydrosulfreen I. doprowadzi do dalszej redukcji zanieczyszczeń i w efekcie do atmosfery trafi gaz z o połowę niższą zawartością SO2. Zakład w Płocku ograniczy emisję związków siarki o ponad 20%.
Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do realizacji tej inwestycji. Posiadamy odpowiednie zasoby, kompetencje i doświadczenie zarówno w zakresie zarządzania projektem, jak i realizacji dokumentacji technicznej – stwierdził prezes Orlen Projekt Marcin Kasza. Spółka zorganizowała liczący 30 osób zespół do realizacji instalacji oczyszczania gazów poprocesowych. W pracach pomogą działy wsparcia oraz kadra menedżerska. Dla firmy to największa inwestycja od początku jej istnienia.
Oprócz budowy obiektu „pod klucz” zostanie także wykonana kompletna infrastruktura umożliwiającą pracę instalacji podstawowej, m.in. rozdzielnie, akumulatornia i stacje transformatorowe umiejscowione w powstającym dwukondygnacyjnym budynku.
TGTU III będzie kolejną jednostką obok Instalacji Odsiarczania Spalin – IOS w zakładzie głównym Orlenu w Płocku.
Ponadto, aby zredukować emisję dwutlenku siarki na instalacji Reformingu V zrezygnowano z mieszanki paliwa gazowo-olejowego i zastąpiono je gazem. Zdecydowano także o modernizacji linii podgrzewu wsadu do reaktora na instalacji krakingu katalitycznego II oraz na trwałe wyłączono piec 01H2 – informuje PKN Orlen. Dzięki temu wzrosła efektywność energetyczna części rafineryjnej i spadła emisja SO2.
W informacji podano, że koncern już spełnia rygorystyczne normy środowiskowe wymagane przez Unię Europejską i polskie prawo. W ramach strategii dążenia do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r. koncern do 2030 r. planuje inwestycje o wartości 140 mld zł.
Przeczytaj także: Mnóstwo ofert na prace przygotowawcze portu lotniczego CPK
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.