• Sześć konsorcjów i 13 firm samodzielnych złożyło oferty
  • Spośród nich zostanie wyłonionych ośmiu wykonawców
  • Będą rywalizowali o realizację zadań dotyczących przygotowań do budowy lotniska

Ogromne zainteresowanie

Propozycje zgłosiło sześć konsorcjów (złożonych łącznie z 13 spółek) oraz 13 przedsiębiorstw samodzielnie. To największe firmy budowlane z Polski, Europy i Azji z doświadczeniem w dużych przedsięwzięciach infrastrukturalnych.

W wyniku postępowania zostanie wyłonionych ośmiu wykonawców, którzy będą rywalizować o zlecane przez spółkę CPK zadania w ramach uproszczonego trybu postępowań wykonawczych.

Rynek pozytywnie zareagował na naszą koncepcję współpracy z wykonawcami w ramach umów ramowych. Oferty złożyli uznani wykonawcy z bogatym doświadczeniem krajowym i międzynarodowym. Słusznie postanowili zainwestować w budowanie długoterminowych relacji opartych na wiarygodności i zaufaniu – mówi prezes spółki CPK Mikołaj Wild.

Zadania dla wykonawców

Na pierwszym etapie postępowania zostaną sprawdzone kryteria formalne oraz doświadczenie, zdolności finansowo-ekonomiczne, a także zasoby. Później, przy zamówieniach wykonawczych decydować będzie cena i czas realizacji.

Wybrani wykonawcy będą realizować takie prace, jak niwelacja gruntu, zagospodarowanie terenu budowy, realizacja obiektów tymczasowych, rozbiórki, przyłącza do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby inwestycji i inne prace, dla których nie trzeba przygotowywać projektu architektoniczno-budowlanego.

Do zadań wykonawców będzie należało także: dokonywanie zgłoszeń robót budowlanych, prace geodezyjne i opracowanie dokumentacji powykonawczej. Zamówienie obejmuje również liczne prace i usługi towarzyszące, m.in. opracowywanie dokumentacji projektowej i specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych, a także pozyskiwanie decyzji administracyjnych, uzgodnień i opinii niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji – mówi Krzysztof Owczarczyk, dyrektor biura realizacji programu lotniskowego CPK.

Z każdą wybraną firmą zostanie podpisana umowa ramowa, przy czym w przypadku odwołań procedura może się przedłużyć.

Start robót w 2023 r.

Prace przygotowawcze na terenie lotniska mają rozpocząć się w 2023 r., a zakresy i terminy działań będą dostosowane do kupna nieruchomości i kwestii związanych z pozyskiwaniem decyzji administracyjnych. CPK zakłada, że zakończenie prac przygotowawczych zbiegnie się z rozpoczęciem robót zasadniczych. W ten sposób osiągnie się odpowiednie tempo działań i skrócenie czasu realizacji inwestycji.

W październiku 2021 r. CPK ogłosiła postępowanie na projektowanie inwestycji kolejowych o wartości ponad 7 mld zł. W 2022 r. zostanie wyłoniony m.in. inżynier kontraktu (w styczniu ogłoszono przetarg). A umowa pochłonie 2,5 mld zł.

Port lotniczy i linie kolejowe

W pierwszym etapie port lotniczy będzie miał dwie drogi startowe o długości 4 km każda. W części lotniskowej inwestycja jest na etapie zaawansowanych badań środowiskowych i terenowych, przygotowywania master planu i wykupu nieruchomości, a w części kolejowej opracowywania studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych (STEŚ) dla około 1 tys. km planowanych linii (np. Warszawa–CPK–Łódź–Wrocław–granica z Czechami) oraz projektu budowlanego w przypadku tunelu dalekobieżnego w Łodzi – czytamy w komunikacie.

W grudniu zeszłego roku spółka ogłosiła preferowaną lokalizację lotniska. Obejmuje ona teren ok. 41 km kw. na obszarze trzech gmin: Baranowa, Teresina i Wiskitek.

Przeczytaj także: CPK: studium wykonalności dla linii kolejowej Sieradz–Poznań