Studia będzie można rozpocząć w kolejnym roku akademickim, 2022/2023. Będą one przeznaczone dla kandydatów narodowości ukraińskiej, ale też innych osób, które w naszym kraju schroniły się przed wojną na Ukrainie i biegle władają językiem ukraińskim.

Chętni będą mogli rekrutować się na dwa kierunki strategiczne dla Ukrainy kierunki, budownictwo oraz transport – co oznacza, że kształcić się będą na Wydziale Inżynierii Lądowej (WIL) PK. 

Zniszczony wojną kraj będzie potrzebował wielu fachowców, którzy poprowadzą jego odbudowę. Chcemy pomóc w przygotowaniu takich kadr – deklaruje prof. Andrzej Szarata, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej. Studia będą miały unikatową formułę, niespotykaną dotąd w polskim systemie szkolnictwa wyższego. W jej przygotowanie i realizację są zaangażowani m.in. ukraińscy  nauczyciele akademiccy Politechniki, studiujący już na PK Ukraińcy oraz firmy partnerskie WIL PK.
 

W pierwszym semestrze studiów zajęcia byłyby prowadzone całkowicie po ukraińsku, w drugim semestrze po ukraińsku i polsku. Od trzeciego semestru już większość zajęć mogłaby być prowadzona w j. polskim, z elementami zajęć w j. ukraińskim w razie takich potrzeb, jak wyjaśnił prof. Szarata. Zdajemy sobie sprawę na uczelni, że przed nami wiele formalnych wyzwań, ale mamy nadzieję, że w ich pokonaniu pomogą nam systemowe rozwiązania, nad którymi pracuje już polskie ministerstwo edukacji i nauki, zachęcając polskie uczelnie do przyjmowania Ukraińców – dodał.
 
Oferta Politechniki Krakowskiej ma na celu nie tylko wykształcenie młodej kadry inżynierskiej, ale też m.in. pomoc w pokonaniu bariery językowej i adaptację do studiów w Polsce.

Program studiów na kierunku budownictwo w j. ukraińskim będzie obejmował ten sam zakres tematyczny, co wyróżniony właśnie certyfikatem doskonałości kształcenia politechniczny program studiów w j. polskim. Jest w nim wiele przedmiotów, dot. m.in. konstrukcji budowlanych, oceny ich stanu i pracy w różnych warunkach. Tę wiedzę można dostosować także do potrzeb specjalistów, którzy będą oceniać stan budynków po uszkodzeniach wojennych i projektować dla nich rozwiązania techniczne.  Analogiczne podejście zostanie zastosowane na kierunku transport.

Studenci z Ukrainy będą mogli skorzystać także z pakietu zajęć dodatkowych – wyrównawczych z matematyki i chemii czy poświęconych ukraińskim normom budowalnym. W efekcie będą kończyć studia z inżynierskim dyplomem europejskim oraz z kompetencjami i wiedzą, sprofilowaną również na potrzeby Ukrainy – wyjaśnia dr hab. Vitalii Naumow, prof. Politechniki Krakowskiej z Wydziału Inżynierii Lądowej.
  
Politechnika Krakowska pracuje teraz nad przygotowaniem oferty kształcenia dla osób uciekających z Ukrainy również na innych kierunkach studiów. Nie określono jeszcze, ile osób będzie mogło skorzystać z możliwości studiowania w pierwszym roku naboru, nie zależy to jedynie od uczelni, ale także m.in. od systemowych rozwiązań, przyjętych przez polski rząd i Ministerstwo Edukacji i Nauki.  

Serdecznie zachęcamy Państwa do wsparcia Ukrainy w walce z agresorem. W jaki sposób pomóc? Kilka wskazówek zebraliśmy tutaj: Wojna na Ukrainie: jak mogę pomóc?