Budynek dworca w krakowskich Swoszowicach pochodzący jeszcze z końca XIX w. z odnowiono na wzór historyczny i przebudowano zgodnie ze współczesnymi standardami. Po prawie dwóch latach robót, 21 marca otwarto go dla podróżnych.
Fot. PKP
Elewację budynku odnowiono, pomalowano na kolor beżowy, co przy odtworzonej na wzór historyczny brązowej stolarce i jasnych detalach architektonicznych daje interesujący efekt. Zadbano o szczegółową renowację pilastrów, gzymsów, boniowania i obramowania okien. Na południowo-zachodniej i północo-wschodniej elewacji dworca umieszczono przestrzenny napis KR-Swoszowice.
W holu i jednocześnie poczekalni już rozpoczęto obsługę podróżnych. Wnętrze łączy nowoczesność z elementami na nawiązującymi do historii budynku (stolarka okienna i drzwiowa, okładziny ścienne). Klimatyzowana poczekalnia została wyposażona w ławki dla podróżnych, gabloty na rozkłady jazdy, zegar oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Na parterze budynku zlokalizowano również toalety – informują Polskie Koleje Państwowe (PKP).
W budynku znajduje się też Centrum Kultury Podgórze z salą wielofunkcyjną, plastyczną, muzyczną i dla małych dzieci na ponad 200 m2. Będą się tu odbywać koncerty i spektakle oraz różnego rodzaju zajęcia. Do ośrodka prowadzi zabytkowa klatka schodowa, jest też winda. Zlikwidowano bariery architektoniczne, wykonano ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille`a, plany dotykowe dworca i inne udogodnienia dla pasażerów z niepełnosprawnościami.
Na dworcu zamontowanie oświetlenie LED i niskoemisyjną kotłownię gazową. Stolarka ogranicza straty ciepła, przy wejściach do budynku są kurtyny powietrzne. Zużyciem mediów zawiaduje system BMS (ang. Building Management System) – inteligentnego sterowania pracą instalacji i urządzeń dworcowych. Bezpieczeństwo zapewnia system monitoringu, przeciwpożarowy oraz sygnalizacji włamania i napadu. W otoczeniu są nowe chodniki i droga, 15 miejsc parkingowych (w tym dwa dla niepełnosprawnych). Można skorzystać ze schodów i pochylni w kierunku ul. Hubalczyków z placu przed dworcem.
Przebudowa pochłonęła niemal 10 mln zł. Projekt jest autorstwa pracowni AnArchi Group z Gliwic, prace budowlane wykonał Zakład Remontowo-Budowlany Murdza z Miechowa, a inwestor to PKP. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Przeczytaj także: Ekologiczny amfiteatr w Koninie – umowa podpisana
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.