Niektóre produkty, na przykład różne elementy silnika samochodowego muszą zachować całkowitą szczelność. Aby było to możliwe, konieczne jest ich uszczelnienie. Zdecydowanie lepiej od tradycyjnych uszczelek sprawdzają się uszczelki wylewane. Nie przyczyniają się one bowiem do zwiększenia ilości odpadów, a także można je dozować za pomocą specjalnego, precyzyjnego dozownika kleju.
Fot. APCom
Wylewanie uszczelek – co to jest?
Wylewanie uszczelek jest usługą, która stopniowo wypiera tradycyjne sposoby uszczelniania. Zautomatyzowanie tego procesu pozwala na maksymalną precyzję. Uszczelki formowane na miejscu to FIPG -Formed-in-Place-Gasket. Wylewanie ich składa się z następujących etapów:
- przygotowanie kompozycji polimerowej do nalewania,
- przygotowanie konturu, czyli trajektorii aplikacji,
- nakładanie polimeru zgodnie ze wcześniejszym planem,
- czyszczenie głowicy.
Zdecydowanymi zaletami opisywanej usługi to: zmniejszenie ilości odpadów, zwiększenie dokładności, a także poprawa szczelności. Można to zauważyć, porównując wspomnianą technologię z klasycznymi uszczelkami. Roboty dozujące są wykorzystywane od wielu lat na przykład w przemyśle motoryzacyjnym.
To jednak niejedyne zastosowanie tej technologii. Spotkać można ją również w firmach, które produkują komponenty elektryczne, lampy, kierunkowskazy i reflektory. Usługę uszczelki wylewanej stosuje się między innymi po to, aby zapobiec wyciekom płynów, a także przedostawaniu się kurzu i powietrza. Wysokiej klasy roboty dozujące, za pomocą których można przeprowadzić uszczelnianie gwarantują maksymalną skuteczność.
Uszczelki wylewane – działanie
Bazę opisywanych uszczelek (FIPG) stanowi zwykle poliuretan bądź też silikon. Pianki poliuretanowe mogą występować jako pianki z otwartymi komórkami bądź też jako pianki z zamkniętymi komórkami. Spośród piankowych uszczelek wyróżnić można zatem pianki:
- poliuretanowe otwartokomórkowe,
- poliuretanowe zamkniętokomórkowe,
- silikonowe zamkniętokomórkowe.
Wspomniane grupy produktów mają następujące parametry:
- twardość,
- wielkość,
- gęstość,
- lepkość.
Możliwości doboru są zatem ogromne. Konieczne jest jednak posiadanie odpowiednich robotów. Przykładem firmy, która zapewnia wysokiej klasy sprzęt jest Apcom. Dostępne roboty: https://apcom.pl/automatyzacja/uszczelnianie-klejenie/ dozują klej i pozwalają na systematyczne, a także powtarzalne wykorzystywanie surowca. Jest to realizowane według planu, który zostanie określony w programie. Ogromnym wręcz atutem uszczelek spienionych jest poziom ich kompresji. Oznacza to przede wszystkim, że możliwe jest skuteczne uszczelnienie tworzyw sztucznych, a także na przykład drzwi i szaf wykonanych z cienkiej blachy.
Najlepiej, gdy oprogramowanie robotów do wykonywania uszczelek wylewanych jest specjalnie zoptymalizowane. W takich sytuacjach zmiany w sposobie aplikacji są stosunkowo łatwe. Pracownicy linii produkcyjnych nie muszą wtedy spędzać dużej ilości czasu na konfiguracji maszyn. Podsumowująć, warto zainwestować w sprzęt i systemy, które sprawiają, że uszczelka wylewana spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.