• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Cyfryzacja w budownictwie – rząd przyjął projekt ustawy

Opublikowano: 25-04-2022 Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii / GUNB

Elektroniczny dziennik budowy, elektroniczna książka obiektu budowlanego oraz elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane – te rozwiązania już niedługo staną się faktem. W środę 20 kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy prawo budowlane.


Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Rozwiązania, które wnosi nowelizacja ustawy to pakiet kompleksowych narzędzi, od dawna oczekiwanych przez branżę i przez rynek, ale także i przez obywateli. – mówi wiceminister rozwoju i technologii, Piotr Uściński i dodaje: to kolejny kamień milowy na drodze do cyfryzacji procesu budowlanego. Najnowsze zmiany oznaczają, że proces inwestycyjno-budowlany będzie realizowany w sposób bardziej komfortowy dla inwestorów i bardziej skuteczny dla organów nadzoru budowlanego.

Projekt ustawy przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii przy ścisłej współpracy z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego (GUNB). Cztery główne rozwiązania, jakie wprowadzają nowe przepisy, to dziennik budowy w postaci elektronicznej (EDB), elektroniczna książka obiektu budowlanego (EKOB), elektroniczny Centralny Rejestr osób posiadających Uprawnienia Budowlane (eCRUB) oraz portal e-Budownictwo, który będzie bramką dostępową do wszystkich systemów GUNB. 

Prace nad najnowszymi rozwiązaniami były prowadzone przede wszystkim w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Trzeba jednak pamiętać i wspomnieć o udziale wszystkich interesariuszy i przyszłych użytkowników tych systemów, którzy zostali przez nas włączeniu do pracy projektowej na bardzo wczesnym etapie i którzy bardzo nam pomogli. – podkreśla Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

EDB – elektroniczny dziennik budowy

Dziennik budowy to najważniejszy dokument budowlany – wymaga prowadzenia w określony sposób i przechowywania z zapewnieniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Już niedługo kierownicy budowy, inspektorzy nadzoru inwestorskiego, a także projektanci będą mogli korzystać z niego w wygodnej wersji cyfrowej. 

Najważniejsze zalety tego rozwiązania:

  • występowanie z wnioskiem o wydanie oraz składanie dziennika budowy - 100% online,
  • zarządzanie procesem budowlanym, dodawanie uczestników procesu i wyznaczanie czasu pracy z poziomu aplikacji,
  • wszyscy uczestnicy procesu budowlanego otrzymają możliwość wglądu wpisów dokonywanych w dzienniku budowy z dowolnego miejsca,
  • aplikacja EDB będzie działać także w trybie offline,
  • będzie dostępna wersja  webowa uruchamiana za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej i (w pełni darmowa) wersja mobilna do pobrania ze sklepów Apple Store oraz Google Play.

Fot. GUNB Fot. GUNB

EDB będzie wdrażany stopniowo – w początkowej fazie zachowana zostanie możliwość wyboru pomiędzy prowadzeniem dziennika budowy w wersji papierowej lub elektronicznej. Od 2030 r. dostępna będzie wyłącznie opcja cyfrowa.

EKOB – elektroniczna książka obiektu budowlanego

20 kwietnia 2022 r. zakończył się proces opiniowania makiet systemu EKOB. Nie są one docelowym systemem pod względem funkcjonalnym, ale już obrazują aspekty wizualne i ergonomiczne tego rozwiązania. Do testowania platformy zaproszono m.in. wojewódzkie inspektoraty nadzoru budowlanego oraz związki miast i gmin polskich. Wdrożenie systemu planowane jest na początku 2023 r. Od 2027 r. stosowanie EKOB będzie obowiązkowe – do tego czasu przepisy zapewniają możliwość wyboru pomiędzy rozwiązaniem cyfrowym a wersją papierową.

W EKOB właściciel lub zarządca będzie miał możliwość dokonywania wpisów z zakresu:

  • informacji o obiekcie budowlanym,
  • informacji o właścicielach i zarządcach obiektu budowlanego,
  • informacji o przeprowadzanych kontrolach,
  • ekspertyz i opinii technicznych dotyczących obiektu budowlanego,
  • robót budowlanych związanych z obiektem budowlanym po oddaniu do użytkowania,
  • katastrof budowlanych,
  • decyzji, postanowień, zaświadczeń i innych dokumentów wydanych przez organy administracji publicznej, dotyczących obiektu budowlanego.

eCRUB – elektroniczny Centralny Rejestr osób posiadających Uprawnienia Budowlane

System jest zarządzany na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie - Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i Izby Architektów RP i ma zastąpić dotychczasowy Centralny Rejestr osób posiadających Uprawnienia Budowlane oraz rejestr ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie.
 
Twórcy oprogramowania zapewniają: 

  • wyszukiwarka w przejrzysty sposób pozwoli inwestorom oraz urzędnikom szybko sprawdzić kwalifikacje i uprawniania inżyniera lub projektanta
  • osoby pracujące w branży budowlanej, zdające egzamin w jednej z izb, będą mogły szybciej korzystać ze swoich uprawnień, gdyż decyzja o wpisie do rejestru zostanie zautomatyzowana.

Portal e-Budownictwo 

Obecnie inwestorzy mają dostęp do 26 wniosków i zgłoszeń w procesie inwestycyjno-budowlanym na stronie https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/. Portal ma być rozbudowaną wersją tego systemu udostępniającą ujednolicone formularze w obrębie jednej, wygodniej i przejrzystej dla użytkownika platformy.

Fot. GUNBFot. GUNB Fot. GUNB

Najważniejsze cechy portalu:

  •  bramka dostępu do wszystkich systemów GUNB,
  •  interaktywny przewodnik analizujący potrzeby i prowadzący użytkownika “za rękę” do konkretnej usługi lub wniosku,
  •  formularz kontaktowy / infolinia / automatyczny helpdesk,
  •  konto użytkownika,
  •  docelowo jedno logowanie do wszystkich usług GUNB za pośrednictwem login gov.pl,
  • lista polecanych stron/linków związanych z budownictwem,
  • opcjonalnie konto dla organów (inny widok portalu i treść dla organów).

GUNB prognozuje, że po wdrożeniu portalu dojdzie do znacznej redukcji zużycia papieru w administracji – obecnie to 22,5 tys. ton dla jednej procedury pozwolenia na budowę rocznie. 

Może Cię także zainteresować: Droga Czerwona. Korzyści dla Gdyni i morskiego portu

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!