Budowa Drogi Czerwonej zapewni połączenie Portu Gdynia z Obwodnicą Trójmiasta (trasą S6), a także z autostradą A1 i pośrednio z portem lotniczym, który powstanie w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pomoże też rozwiązać problemy komunikacyjne miasta.
Port Gdynia, terminal kontenerowy. Fot. Mike Mareen/Adobe Stock
Jak informuje Zarząd Morskiego Portu Gdynia (ZMPG), dostępność transportowa portów od strony zaplecza, należy obecnie do najważniejszych czynników konkurencyjności portów morskich na świecie. Wiąże się ona z możliwością dowozu ładunków z zaplecza do portów oraz wywozu ładunków przybyłych do portów drogą morską.
Powstanie Drogi Czerwonej pozwoli na rozwój terenów znajdujących się w obszarze sąsiednim planowanej inwestycji, branży logistycznej i stworzenie nowych miejsc pracy. Trasa będzie dla pojazdów ciężarowych, korzystających z obciążonej i wymagającej remontów estakady Kwiatkowskiego. Zapewni też dostęp do położonej na terenach portowych Doliny Logistycznej o powierzchni ponad 260 ha oraz lokalizowanego na jej obszarze parkingu centralnego i innych usług związanych z działalnością Portu Gdynia.
Mapa Drogi Czerwonej. Źródło: ZPMG
Pomoże także w oddzieleniu portowego ruchu drogowego od miejskiego, czym przyczyni się do zwiększenia poziomy bezpieczeństwa komunikacyjnego w mieście. Inwestycja pozwoli zapewnić coraz bardziej niezbędną alternatywę dla ruchu pojazdów ciężarowych z i do terminali portowych dla stale obciążonej i wymagającej remontów Estakady Kwiatkowskiego – czytamy w komunikacie.
Jest więc konieczna z jednej strony dla podniesienia zdolności konkurencyjnej Portu Gdynia, a z drugiej dla rozwiązania problemów komunikacyjnych miasta – port znajduje się w jego przestrzeni.
Nowelizacja ustawy o portach i przystaniach morskich wprowadziła zmiany w ustawie o drogach publicznych, co umożliwia wybudowanie Drogi Czerwonej do Portu Gdynia i wyeliminowania ciężkiego tranzytu z centrum miasta – informuje ZMPG.
Przeładunki w Porcie Gdynia przekraczają 20 mln ton rocznie (25% wszystkich realizowanych w polskich portach), odprawia się tu niemal 1 mln pasażerów. Dwujezdniowa Droga Czerwona połączy gdyński port z siecią dróg krajowych, w tym z trasą ekspresową S6 i autostradą A1. Jako tzw. ostatnia mila bezpośrednio włączająca gdyński port do sieci dróg ekspresowych i autostrad będzie miała duże znaczenie gospodarcze nie tylko lokalne, ale także krajowe.
Szacowana wartość tej inwestycji wynosi około 2,7 mld zł. Budowa zajmie około pięć lat. Prace przygotowawcze sfinansowane przez spółkę CPK pochłoną 20 mln zł.
Przeczytaj także: Wielki Kack – budowa kluczowego węzła w Gdyni [wideo]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.