Drabiny ewakuacyjne są elementem wyposażenia różnego rodzaju magazynów, hal czy budynków przemysłowych. Przydają się one zwłaszcza wtedy, gdy konieczne jest przeprowadzenie szybkiej ewakuacji na wyższe kondygnacje budynku z powodu wystąpienia groźnego pożaru. Kiedy i gdzie należy stosować drabiny ewakuacyjne? Na te pytania udzielamy odpowiedzi w poniższym poradniku.
Fot. Crynoline
Drabina ewakuacyjna – co to takiego?
Drabina ewakuacyjna to specjalna konstrukcja składająca się z dowolnej ilości modułów, dzięki czemu jej wysokość może być dostosowana do indywidualnych uwarunkowań obowiązujących w konkretnym zakładzie produkcyjnym. Drabiny ewakuacyjne mocuje się na stałe. Ten rodzaj urządzeń musi także spełniać określone wymagania techniczne wynikające z polskich przepisów prawnych.
Kiedy przydają się drabiny ewakuacyjne?
Drabina ewakuacyjna – zgodnie ze swoją nazwą – może posłużyć do szybkiego i sprawnego przeprowadzenia akcji ewakuacyjnej. Tego rodzaju urządzenia przydają się zwłaszcza wtedy, gdy nie jest możliwa ewakuacja z powodu uszkodzenia schodów lub wind, a ogień rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. Drabina ewakuacyjna może także być dobrym rozwiązaniem pomocnym przy przeprowadzaniu klasycznych prac konserwacyjnych na dachu budynku.
Aktualne oferty drabin ewakuacyjnych od renomowanego producenta Cryonline można znaleźć na stronie https://www.crynoline.pl/akcesoria-do-drabin/drabina-wysuwana-i-ewakuacyjna,18,2,261.
Co o drabinach ewakuacyjnych mówią przepisy?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, drabina ewakuacyjna musi spełniać określone wymagania. Na szczycie takiego urządzenia powinien znajdować się stopień zejścia. Ponadto szczeble muszą mieć szerokość nie mniejszą niż 500 mm.
Maksymalny dopuszczalny rozstaw szczebli wynosi z kolei 300 mm, zaś odstęp między ścianą a szczeblem nie może być mniejszy niż 15 cm. W drabinach ewakuacyjnych o długości większej niż 10 m muszą być zainstalowane dodatkowo specjalne podesty spoczynkowe.
Jak montować drabiny ewakuacyjne?
Najlepszym rozwiązaniem jest montaż drabin ewakuacyjnych w trakcie budowy budynku. Uwzględnienie tych urządzeń w projekcie budowlanym jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ unikniemy niepotrzebnych komplikacji. Montaż drabin w istniejącym budynku niesie za sobą wiele trudności.
gdy montujemy drabinę w budynku, trzeba najpierw zgłosić chęć realizacji robót budowlanych. Drabina o wysokości większej niż 3 m musi być wyposażona w kosz ochronny zabezpieczający przed upadkiem jej użytkowników.
Jak dobrać drabinę ewakuacyjną?
Zakup drabiny ewakuacyjnej to bardzo ważna decyzja. Trzeba ją podjąć po uwzględnieniu wielu różnorodnych czynników. W przypadku, gdy drabina będzie wykorzystywana wyłącznie w celach ewakuacyjnych, można postawić na konstrukcję aluminiową. Z kolei, gdy będziemy ich używać również do wchodzenia na dach, lepszą opcją wydaje się być stal. Drabiny stalowe charakteryzują się wyższą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
Bez względu na to, jaką drabinę wybierzemy, musimy pamiętać o tym, że takie urządzenie wymaga przeglądu minimum raz na 12 miesięcy.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.