Wszystkie działania związane ze sprawnym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa produkcyjnego można zorganizować w sposób prosty i czytelny. Przy produkcji liczy się przede wszystkim optymalizacja i takie powinny być narzędzia, z jakich korzystamy przy jej planowaniu. Na jakie rozwiązania w tym zakresie warto postawić?
Fot. www.freepik.com
Cele planowania produkcji
Podstawą sprawnego zorganizowania produkcji jest jasne wyznaczenie celów i jak najprostszy sposób informowania o tym pracowników. Dlatego najważniejszą funkcją oprogramowania w firmach produkcyjnych jest harmonogram produkcji oraz jej rozliczanie. Przy czym wszystko powinno być zorganizowane w sposób czytelny i odzwierciedlający realną sytuację. Tak, aby pracownicy wiedzieli, co dokładnie mogą i mają robić w danym momencie, a pracodawca miał wgląd do tego, na jakim etapie jest realizacja danego zlecenia.
Przy czym rozliczenie i planowanie produkcji jest istotne nie tylko ze względu na jej optymalizację – co wpływa na zwiększenie jej wydajności. Istotny jest również element organizacyjny, dotyczący przyjmowania nowych zleceń. Sprawnie zaplanowana produkcja z podglądem w czasie rzeczywistym pozwala bowiem ustalać realne terminy realizacji zleceń, co z kolei przekłada się na zadowolenie i zaufanie klientów.
Program do planowania produkcji
Dzisiaj na rynku znaleźć można wiele różnego rodzaju programów do planowania produkcji. Często są to jednak bardzo kosztowne we wdrożeniu systemy ERP, gdzie dodatkowo każda kolejna funkcjonalność czy moduł, wiąże się z dodatkowymi kosztami. Rozwój technologii internetowych umożliwił stworzenie korzystnych alternatyw, które są o wiele tańsze niż tradycyjne systemy ERP, a równocześnie bardziej elastyczne. I co najważniejsze, pozwalają na wygodny i prosty monitoring procesów online.
Są to narzędzia do planowania produkcji w chmurze, które nie wymagają instalowania oprogramowania na własnych urządzeniach, wszystko dostępne jest z poziomu Internetu. Takie programy do planowania produkcji oferują wszystkie funkcjonalności tradycyjnych systemów, bez konieczności ponoszenia olbrzymich kosztów.
Planowanie produkcji – przykłady
Planowanie produkcji za pomocą aplikacji online to narzędzie, które równocześnie pozwala ustalić harmonogram produkcji, jak i śledzić jej przebieg – jest to typowy system MES. W praktyce taka aplikacja pozwala na:
- automatyczny wydruk zlecenia produkcyjnego wraz z kodem kreskowym ułatwiającym rejestrację postępów pracy,
- rozdzielanie pracy drogą elektroniczną,
- zdalną rejestrację czasu pracy (za pomocą kart lub breloczków RFID),
- bieżącą kontrolę postępów w realizacji zlecenia.
Planowanie produkcji za pomocą nowoczesnych aplikacji znacząco upraszcza procesy produkcyjne, czyni je bardziej czytelnymi i co najważniejsze, pozwala wykryć i wyeliminować słabe ogniwa, które negatywnie wpływają na wydajność produkcji. Co ważne, nowoczesny program do planowania produkcji pozwala na monitorowanie wszystkich procesów online, z dowolnego miejsca. Dzięki temu nie trzeba przebywać fizycznie w siedzibie firmy, aby mieć wgląd i pełną kontrolę nad tym, co się w danym momencie w niej dzieje.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.