• Most będzie miał 6,2 m prześwitu pionowego
  • Szerokość szlaku żeglownego wyniesie 50 m – do tej pory było mniej niż 13 m
  • Przeprawa zapewni swobodę żeglugi i ciągły ruch pociągów

Pojawiły się już pierwsze elementy konstrukcji przeprawy powstającej w sąsiedztwie starej. Jej długość wyniesie 273 m, a ciężar około 4 tys. ton. Obiekt będzie złożony z dwóch stalowych, trójprzęsłowych konstrukcji kratownicowych – dla każdego toru. Wspólne będą przyczółki i filary. Znajdzie się na wysokości 6,2 m ponad poziomem wysokiej wody. Z dawnego mostu pozostanie jedynie zabytkowe zwodzone przęsło wpisane do rejestru zabytków, resztę przeznaczono do rozbiórki.


Łatwiejsza żegluga i ruch pociągów

Stara przeprawa ze względu na niski prześwit pionowy utrudniała żeglugę i prowadzenie akcji lodołamania. Jednostki mogły przepływać tylko po pracochłonnym podniesieniu zwodzonego przęsła – na szerokości jedynie 12,73 m. Dochodziło też do wzajemnego ograniczania przewozów kolejowych i transportu rzecznego. Pod nowym mostem szerokość szlaku żeglownego wyniesie 50 m. Na obiekcie będzie też tor kolejowy o długości 300 m (część szlaku Wrocław–Szczecin, tzw. Nadodrzanki).

Posadowienie mostu i nawierzchni kolejowej wymaga prac geoinżynieryjnych. Przewidziano wymianę gruntu (około 75 tys. m3) czy wzmocnienia nasypów i podłoża. Zostaną też usunięte kolizje podziemnie i naziemne z istniejącymi sieciami elektrycznymi i teletechnicznymi, a także wodociągowymi oraz paliwowymi, powstanie kanalizacja deszczowa.

Po zakończeniu inwestycji zwiększy się swoboda żeglugi śródlądowej, a ruch pociągów linią kolejową nr 273 będzie się odbywał bez zakłóceń.

Przebudowa stacji Szczecin Podjuchy

W ramach przedsięwzięcia układ torowy stacji Szczecin Podjuchy zostanie przesunięty w kierunku południowym, głowice rozjazdowe znajdą się w innym miejscu. Przewidziano dostosowanie układu geometrycznego do warunków terenowych. Łącznie powstanie około 12 km nowych torów z nową siecią trakcyjną spełniającą wymagane standardy. Pojawi się elektroniczny system sterowania ruchem kolejowym, który zastąpi urządzenia mechaniczne. Na 25 rozjazdów część będzie łukowa – przy wyprowadzeniu szlaku w stronę mostu i dla włączenia linii kolejowej nr 428 w torowisko.

Na stacji powstaną dwukrawędziowy peron o długości 400 m, budynek nastawni (zastąpi dwa istniejące) oraz przejście podziemne z zadaszeniem i windami. Nad ul. Szklaną wzniesiony zostanie wiadukt jednoprzęsłowy o konstrukcji ramowej żelbetowej, o długości 22,8 m.

Generalnym wykonawcą kontraktu o wartości 282 mln zł netto jest Budimex. Inwestycja prowadzona w formule „buduj” jest finansowana ze środków Banku Światowego, Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Przeczytaj także: Częstochowa – koleje montują trzy przęsła z krakowskiego mostu