• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Częstochowa – koleje montują trzy przęsła z krakowskiego mostu

Opublikowano: 11-05-2022 Źródło: PAP, PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) wykorzystają trzy przęsła z dawnego mostu kolejowego nad Wisłą w Krakowie. Jedno już jest w użytku, a dwa są montowane w ramach remontu linii kolejowej w Częstochowie. Prace zakończą się w październiku 2022 r.


Fot. PKP PLK/Twitter Fot. PKP PLK/Twitter
  • Z krakowskich mostów pozyskano 12 przęseł
  • Ich łączna masa wynosi 1,5 tys. ton
  • Są wykorzystywane w innych przeprawach na liniach kolejowych

Obiekty pochodzą z rozbiórki mostu kolejowego przez Wisłę w Krakowie znajdującego się na modernizowanej linii E30. Te prace zakończyły się jesienią 2020 r. W stolicy Małopolski łącznie będą trzy nowe przeprawy (jedna z nich jest już użytkowana), a 12 stalowych przęseł (1,5 tys. ton) zostanie wykorzystanych na innych krajowych szlakach.


Drugie życie używanych przęseł

Pięć przęseł o masie 350 ton zastąpiło stary most przez San w Zagórzu w woj. podkarpackim. Jedno służy jako wiadukt na bocznej linii do elektrociepłowni Łagisza w Będzinie w Wojkowicach (woj. śląskie). Kolejne wykorzystano w Krasnymstawie i Rykach na Lubelszczyźnie, w Rudnikach pod Częstochową i Kępnie (Wielkopolska) na linii Herby Nowe–Kępno. Taki obiekt jest też użytkowany w Krakowie.

W Częstochowie po krakowskim przęśle jeżdżą już pociągi szlakiem Częstochowa Gnaszyn–Częstochowa Stradom. Na tej trasie zostaną wykorzystane dwa pozostałe. Prace są wykonywane w ramach modernizacji linii Blachownia–Częstochowa Gnaszyn. Kursują tędy pociągi pasażerskie do m.in. Warszawy, Opola i Wrocławia oraz składy towarowe.

Przęsło z Krakowa na linii w Częstochowie. Fot. Andrzej Wróbel/PKP PLK Przęsło z Krakowa na linii w Częstochowie. Fot. Andrzej Wróbel/PKP PLK

Prace z utrzymaniem ruchu pociągów

W trakcie robót ruch odbywa się jednym torem. Wszystkie obiekty z Krakowa będą zainstalowane do końca czerwca (dwa mosty), a w lipcu pociągi pojadą po nowy torze i rozpocznie się przebudowa drugiego. Wartość prac to około 10,3 mln zł. Wszystko ma być gotowe w październiku.

Obiekty pozyskiwane z kolejowych magistrali, po przeglądzie lub dodatkowych pracach, są wykorzystywane na mniej uczęszczanych liniach. To nie tylko przęsła, ale także podkłady i szyny.

Pozyskane w Krakowie przęsła pochodzą z trzech mostów. Jeden oddano do użytku w maju 2021 r., drugi zostanie otwarty w połowie 2022 r., a trzeci w przyszłym. To kluczowe obiekty modernizowanej linii średnicowej, na której przebudowywanych jest 20 km torów – linia staje się czterotorowa. Koszt tej inwestycji przekracza 1 mld zł.

Przeczytaj także: Przyspieszą pociągi między Olsztynem a Giżyckiemr

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia