Definicja IoT i IIoT

Internet Rzeczy (ang. Internet of Things) oraz Przemysłowy Internet Rzeczy (ang. Industrial Internet of Things) to dwie technologie napędzające cyfrową rewolucję. Dzięki wzajemnej komunikacji wielu maszyn, urządzeń czy elementów sprzętu przez Internet, IoT oraz IIoT zwiększają wydajność firm, przekazują większą ilość danych, które wspomagają podejmowanie kluczowych decyzji oraz odblokowują nowe źródła zysków.

Przemysłowy Internet Rzeczy jest jednym z wariantów IoT. W ten sposób określamy technologię Internetu Rzeczy, która skupia się na wąskim sektorze rynku - przemyśle. IIoT jest kluczową technologią Przemysłu 4.0 (ang. Industry 4.0), kolejnym krokiem milowym rewolucji przemysłowej. Już teraz ma on zastosowanie m.in.: w zakładach produkcyjnych, elektrowniach czy rafineriach ropy naftowej i gazu.

4 kluczowe zalety zastosowania IIoT w przemyśle

1. IIoT to oszczędność czasu

Rozwiązania IIoT znacznie skrócą proces analizy wszelkich informacji płynących z urządzeń zainstalowanych np. w zakładach produkcyjnych.

W najnowszym raporcie Deloitte „Predictive Maintenance: Taking pro-active measures based on advanced data analytics to predict and avoid machine failure” eksperci szacują, że do 2025 roku 30% przemysłowych systemów sterowania będzie wyposażonych w AI, której zadaniem będzie wsparcie funkcji analitycznych.

Nie jest to zatem pieśń przyszłości, a realna wartość dodana w okresie kilku najbliższych lat.

2. IIoT to lepsza efektywność i mniej błędów

W procesie produkcyjnym najmniejsza pomyłka może słono kosztować. Zastosowanie zautomatyzowanych, inteligentnych systemów ogranicza liczbę błędów popełnianych przez pracowników.

Odpowiednio zaprogramowany system nie jest podatny na zmęczenie czy spadek koncentracji. Działa zawsze w ten sam sposób i wykazuje większą dokładność i precyzję niż ludzie.

Wykorzystanie IIoT wpływa znacząco na wzrost efektywności w firmie. Potwierdzają to badania firmy analitycznej PwC przeprowadzone wśród właścicieli niemieckich firm produkcyjnych, którzy po wdrożeniu inteligentnych rozwiązań, spodziewają się wzrostu wydajności o minimum 12% w ciągu pięciu lat.

3. IIoT to lepsze planowanie i redukcja kosztów

Specjalne systemy monitorujące oraz czujniki, w które wyposażony jest sprzęt działający w IIoT, pozwalają na gromadzenie dużej ilości wartościowych danych. Kolejną kluczową funkcją jest możliwość ich dokładnej analizy w czasie rzeczywistym, co znacząco ułatwia planowanie procesu produkcyjnego i redukuje do minimum niezbędne koszty.

Jeśli już przy redukcji kosztów jesteśmy - w przypadku branży produkcyjnej ważną rolę odgrywa także PdM (ang. predictive maintenance). Jego podstawowym założeniem jest wdrożenie strategii, która umożliwi najbardziej optymalne wykorzystanie maszyn i urządzeń w firmie, redukując negatywne następstwa awarii (w postaci chociażby przestojów). Dodatkowo usprawnia sam proces produkcyjny poprzez przeprowadzanie regularnych badań stanu technicznego maszyn.

Zautomatyzowanie profilaktycznych zabiegów, których podstawowym celem jest ocena stanu technicznego urządzeń, pozwala osiągnąć doskonałe wyniki związane z predykcyjnym utrzymaniem ruchu.

4. IIOT to przewaga nad konkurencją

Inteligentne fabryki i zakłady produkcyjne są światowym trendem. W Polsce wciąż odsetek firm, które zdecydowały się na transformację w Przemysł 4.0 jest stosunkowo niewielki. Jest to zatem szansa na zbudowanie przewagi konkurencyjnej wynikającej z:

  • większej wydajności,
  • krótszych czasów przestoju,
  • zdalnej kontroli nad procesem produkcji,
  • większego bezpieczeństwa pracowników,
  • podejmowania trafniejszych decyzji,
  • większego zwrotu z inwestycji.

Zdecyduj się na cyfrową transformację biznesu dzięki IIoT i stań się ważnym ogniwem Przemysłu 4.0!

Wdrożenie rozwiązań IIoT (Industrial Internet of Things) jest poważnym wyzwaniem, jednak korzyści z jego zastosowania znacząco przewyższają ewentualne ryzyka.

Kluczową decyzją na początku drogi do wejścia w świat Przemysłu 4.0 jest wybranie odpowiedniego partnera technologicznego, który zna sprawdzone metody na osiągnięcie najlepszych rezultatów.

Solwit posiada doświadczony zespół, który realizował bardzo wymagające projekty i wielokrotnie sprostał trudnościom, jakie niesie za sobą wdrażanie zmian w organizacji.

Jesteśmy pewni, że z naszym wsparciem przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) zapewni Ci długoterminowe korzyści, przewagę konkurencyjną i sprawi, że staniesz się ważnym graczem z sektora Industry 4.0.

Poszukujesz partnera technologicznego do stworzenia dedykowanego rozwiązania IoT dla przemysłu - napisz do nas! Wiemy, jak tworzy się kompletne produkty IoT i chętnie podpowiemy Ci jak to zrobić. Umów się na bezpłatną konsultację!