• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Co musisz wiedzieć o uszczelniaczach butylowych? Pytania i odpowiedzi

Opublikowano: 29-08-2022 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Poszukujesz uszczelniacza przemysłowego o wysokiej odporności na procesy starzenia? Chcesz, aby spoiwo zachowało elastyczność na lata, tłumiło hałas i pozostawało odporne na parę i wodę? Produkty na bazie butylu zyskują coraz większą popularność wśród producentów oraz wykonawców budowlanych. Doceniają je nie tylko konstruktorzy, ale i mechanicy samochodowi, dekarze i innego rodzaju specjaliści techniczni. Poznaj najważniejsze informacje na temat uszczelniaczy butylowych i sprawdź, czy takie rozwiązanie sprawdzi się również w Twojej działalności.


Fot. Melkib Fot. Melkib

Czym są butyle?

Butyl to substancja polimerowa należąca do grupy kauczuków syntetycznych. Powstaje w wyniki polimeryzacji izobutylenu, czasami z dodatkiem butadienu lub izoprenu. Do jego wulkanizacji stosuje się siarkę lub związki nitrozowe. Na rynku znajdziesz też masy o właściwościach samowulkanizujących.

Produkty uszczelniające na bazie butylu odznaczają się dużą plastycznością. Nie ulegają przedwczesnemu kruszeniu i pozostają elastyczne na lata. Charakteryzują się niskim spadkiem masy do otoczenia po nałożeniu na powierzchnię. Posiadają właściwości hydroizolacyjne – są wodoodporne oraz paroszczelne. Nie ulegają utlenianiu, korozji, ani pleśnieniu. Co więcej, mogą być stosowane nawet w przypadku ciężkich warunków pogodowych. Butyl zachowuje plastyczność w zakresie temperatur od -40 do nawet +900°C.

Do czego służą produkty butylowe? Jakie rodzaje uszczelniaczy butylowych wyróżniamy?

Stosowana w produktach przemysłowych masa butylowa służy jako substancja uszczelniająca. W zależności od typu produktu, jej zastosowanie może się nieco różnić. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań wyróżnić można: taśmy butylowe, kleje butylowe w tubach (dozowane za pomocą pistoletu), masę plastyczną oraz uszczelniacz butylowy w formie sznura.

Taśmy butylowe składają się z butylowej warstwy klejącej oraz powłoki zewnętrznej (najczęściej z aluminium lub z tworzyw sztucznych).

Fot. Melkib Fot. Melkib

Czy butyl jest szkodliwy dla zdrowia?

Uszczelniacze butylowe to produkty nietoksyczne, podlegające restrykcjom unijnym. Należy jednak pamiętać, że wdychanie czystego octanu butylu może działać drażniąco na oczy oraz drogi oddechowe, a nawet wywoływać omdlenia. W kontakcie z chemią techniczną zawsze należy zachowywać należytą ostrożność i kierować się zasadami BHP.

Jak usunąć zabrudzenia z butylu?

W przypadku zabrudzeń masą butylową najlepiej postawić na usunięcie substancji w sposób mechaniczny. Jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, konieczne może okazać się zastosowanie izopropanolu (alkoholu izopropylowego).

Zastosowanie butylu – kiedy warto sięgnąć po produkty butylowe?

Masy butylowe są wykorzystywane w branży motoryzacyjnej, budowlanej oraz w przemyśle. Specjaliści decydują się na zastosowanie tego typu spoiwa, gdy wymagany jest wysoki standard szczelności. Z tego względu uszczelniacze butylowe znajdziemy nierzadko w: izolacji podwalin budynków, karoserii aut i przyczep kempingowych, infrastrukturze kanalizacyjnej i pokryciu dachowym. Ponadto spoiwa butylowe mogą sprawdzić się przy łączeniu elementów o różnych powierzchniach (np. w przypadku systemów szklano-aluminiowych), spoinowaniu pieców i instalacji próżniowych, obudowach (np. sprzętu AGD) oraz jako środek do izolacji instalacji elektrycznej.

Gdzie kupić taśmę i/lub masę butylową?

Masy butylowe do uszczelniania znajdziesz w asortymencie specjalistycznych sklepów przemysłowych, oferujących profesjonalne wyposażenie dla firm, np. Melkib. Na rynku dostępna jest mnogość produktów tego typu, wyróżniających się dużą łatwością aplikacji. Dzięki nim z powodzeniem wypełnisz wszelkie ubytki, pęknięcia i szczeliny.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia