W Garwolinie i Łaskarzewie (woj. mazowieckie) otwarto nieduże, komfortowe, funkcjonalne i ekologiczne, dworce kolejowe. Należą do budowanych przez Polskie Linie Kolejowe (PKP) tzw. innowacyjnych dworców systemowych.
Innowacyjny dworzec systemowy w Garwolinie. Fot. PKP
- Dworce wybudowano w miejscowościach położonych przy linii Warszawa–Lublin
- Są identyczne, różnią się jedynie elewacją
- Obiekty wyposażono w panele fotowoltaiczne i pompy ciepła
Prze obie miejscowości przebiega linia kolejowa Warszawa–Lublin. Budowa dworców kolejowych trwała ponad rok. Wykonano je w formule tzw. innowacyjnych dworców systemowych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023.
Proste i funkcjonalne
Oba obiektu charakteryzują się prostą, ale nowoczesną bryłę z dominującą wieżą zegarową. Mają dokładnie taki sam układ funkcjonalno-przestrzenny. Podzielono je na dwie części pod wspólnym zadaszeniem. W jednej znajduje się hol z poczekalnią w jasnej kolorystyce, z wielkoformatowymi witrynami szklanymi dającymi dostęp do światła dziennego. We wnętrzu są ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Pomieszczenia dla podróżnych są klimatyzowane.
W drugiej części dworca (w obu miejscowościach) znajduje się lokal do wynajęcia. Pod zadaszeniem zamontowano ławki, stojaki rowerowe i stację naprawy jednośladów. Obiekty w Garwolinie i Łaskarzewie różnią się jedynie elewacją. W pierwszym zastosowano cegłę klinkierową w kolorze czerwonym z rustykalną strukturą lica, a w drugim – płyty wielkoformatowe białe i granatowe.
Ekologiczne i bezpieczne
W obu nie ma barier architektonicznych, są przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami, wyposażone w automatyczne drzwi do poczekalni, oznaczenia w alfabecie Braille’a, ścieżki prowadzące czy mapy dotykowe. Kontrast kolorystyczny ułatwia poruszanie się podróżnych niedowidzących.
Na dachach zamontowano panele fotowoltaiczne, które wyprodukują około 2700 kWh energii elektrycznej rocznie. Pod ziemią posadowiono zbiorniki retencyjne – zabrana deszczówka posłuży do spłukiwania toalet czy podlewania roślinności. Energooszczędne oświetlenie LED jest sterowane przez czujniki ruchu współdziałające z detektorami natężenia światła. Zainstalowano także pompy ciepła oraz system zarządzania budynkiem nadzorującym zużycie elektryczności, ciepła i wody. Monitoring i sygnalizacja włamani oraz napadu ma zapewnić bezpieczeństwo.
W otoczeniu dworców ułożono chodniki, zmieniono układ drogowy i wyznaczono po kilka miejsc parkingowych. Wprowadzono elementy małej architektury (ławki, kosze, latarnie). Uporządkowano zieleń i nasadzono nowe rośliny.
Budowa obiektu w Garwolinie pochłonęła 4,7 mln zł brutto, a dworca Łaskarzew Przystanek 4,8 mln zł. Prace wykonała spółka SKB.
Zobacz także: Ruszył remont najstarszej zajezdni tramwajowej we Wrocławiu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.