Podczas trwających ponad półtora roku prac odnowiono budynki tzw. Starego i Nowego Dworca, zabytkowych obiektów z XIX w. Było to jedno z najbardziej złożonych przedsięwzięć realizowanych w ramach inwestycji dworcowych Polskich Kolei Państwowych (PKP).
Nowy Dworzec po przebudowie. Fot. PKP
- W Nowym Dworcu odnowiono zdobienia i detale architektoniczne, a także kolumny
- W części budynku jest sala kinowa i powierzchnia wystawiennicza
- Stary Dworzec ma odświeżone boniowanie, gzymsy, zegar i zabytkową loggię
Nowy Dworzec – powrót do korzeni historycznych
Roboty objęły budynki Starego i Nowego Dworca, część kładki dla pieszych nad torami oraz wiaty. W Nowym, pochodzącym z 1865 r., odnowiono bogato zdobioną detalami ceglaną elewację. Znajdują się na niej wzory kwietne, kolumny w stylu korynckim, a także postacie zwierząt i ptaków, m.in. orłów. W części szczytowej przywrócono zegary. Obiekt upiększają także grafitowe, żeliwne kolumny, ze zdobionymi kapitelami. Oparto o nie wiatę ze świetlikami, zamontowano iluminację.
Wyjście na peron. Fot. PKP
Na parterze w zachodnim skrzydle budynku, w dawnej poczekalni 3. i 4. klasy przygotowano przestrzeń dla pasażerów z nową przestronną poczekalnią. Jej oświetlenie nawiązuje do historycznego wyglądu dworca. Są w niej ławki, gabloty na rozkłady jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz strefa dziecka. We wschodniej części, gdzie mieściła się poczekalnia 1. i 2. klasy, teraz znajduje się kameralna sala kinowa oraz powierzchnia wystawiennicza. Jest też posterunek Straży Ochrony Kolei.
Wnętrze dworca w Węglińcu. Fot. PKP
Standardowo wprowadzono udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz systemy bezpieczeństwa. Budynek zyskał docieplenie wewnętrzne i stolarkę o wysokich parametrach izolacyjnych. Zużyciem mediów i jego optymalizacją zarządza system inteligentnego zarządzania budynkiem.
Stary Dworzec odzyskał blask
Stary Dworzec otwarty w 1846 r. przypomina zamek obronny z dwiema symetrycznymi wieżami o wysokości 18,6 m każda. Podczas renowacji elewacji odtworzono liczne detale historyczne, takie jak boniowania i gzymsy. U szczytu jest zegar, a stylowe kolumny z balustradą z motywami kwietnymi podpierają niewielką loggię. W tym obiekcie umieszczono biura spółek kolejowych.
Stary budynek dworca po modernizacji. Fot. PKP
Przebudowano też niewielki dawny budynek kas towarowych. Teraz służy rowerzystom – są tu stojaki i punkt mycia jednośladów. Skorygowano kładkę nad torami prowadzącą do miasta, w pobliżu dworca zamontowano elementy małej architektury.
W czasie przebudowy trwały też prace w ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych dotyczące budowy pochylni z kładki dla pieszych oraz krawędzi peronowych sąsiadujących z budynkiem dworca Węgliniec, a także przebudowy peronów.
Przedsięwzięcie (17. przebudowa w woj. dolnośląskim) realizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023. Roboty budowlane przeprowadziła spółka Berger Bau Polska, projekt przebudowy opracowała firma TPF. Nadzór inwestorski należał do Safage SAS.
Przeczytaj także: NIK krytykuje realizację programu inwestycji dworcowych
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.