W przetargu złożono siedem ofert, które rozpatrywano pod kątem dwóch kryteriów: ceny (60%) oraz doświadczenia projektantów w zakresie środowiska, branży drogowej i geologii (40%). Zadanie polega na wykonaniu studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Plan Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) jest taki, że w połowie 2026 r., po uzyskaniu decyzji środowiskowej, rozpocznie się przetarg na budowę (system „projektuj i buduj”). 

Obwodnice w Polsce. Budowa drogi obwodowej Dobrego Miasta

Obwodnica Dobrego Miasta ma mieć 8 km długości, klasę GP (główna ruchu przyspieszonego), przekrój 1x2, a nośność nawierzchni będzie wynosiła 11,5 ton na oś. Trasa zacznie się na styku z przebudowywanym obecnie odcinkiem DK51 Smolajny–Kosyń, a koniec zostanie połączony z istniejącą obwodnicą Barcikowa.


Budowa obwodnicy, jak informuje GDDKiA, m.in. poprawi parametry drogi krajowej oraz pozwoli na zachowanie stałej prędkości i skrócenie czasu przejazdu na całym odcinku od Smolajn do Dobrego Miasta.

Wybrano ofertę konsorcjum firm STI z Warszawy i S.Te.P. z Włoch, która była najkorzystniejsza pod względem ceny (3,38 mln zł) i doświadczenia. Czas przewidziany na wykonanie dokumentacji to 42 miesiące od momentu podpisania umowy, co, przy braku odwołań, powinno nastąpić pod koniec października. 

Budowa obwodnicy Dobrego Miasta znajduje się na liście zadań rezerwowych rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Gmina Dobre Miasto przekaże 1,5 mln zł na prace przygotowawcze. W sierpniu br. otwarto obwodnicę Smolajn. 

Przeczytaj także: Kluczowa decyzja wydana. Może zaczynać się budowa obwodnicy Gryfina