• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Obwodnica z tunelem umożliwi dojazd do Krakowa i lotniska

Opublikowano: 31-05-2022 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) rozpoczęła procedurę przetargową związaną z budową obwodnicy Zabierzowa k. Krakowa. Droga składać się będzie z dwóch odcinków, a jej głównym elementem ma być tunel.


Kiedy rozpocznie się budowa obwodnicy Zabierzowa? Fot. Piman Khrutmuang/Adobe Stock Kiedy rozpocznie się budowa obwodnicy Zabierzowa? Fot. Piman Khrutmuang/Adobe Stock
  • Przez Zabierzów przejeżdża 21,4 tys. pojazdów na dobę
  • Obwodnica będzie mieć ponad 10 km
  • Tunel pobiegnie pod starodrożem DK79
  • Na terenie gminy Zabierzów znajduje się lotnisko Kraków-Balice

Na początek GDDKiA wysłała do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Zabierzowa w ciągu drogi krajowej nr 79. Kolejnym krokiem będzie docelowe postępowanie, w ramach którego wybrany zostanie generalny wykonawca.

Zabierzów. Po co budować obwodnicę?

Zabierzów to podkrakowska gmina, w której mieszka około 25 tys. osób. Przez ten obszar przebiega DK79 w kierunku Krzeszowic, Trzebini, Chrzanowa i dalej Górnego Śląska. Na terenie gminy znajdują się lotnisko Kraków-Balice oraz strefa ekonomiczna. Zgodnie z pomiarami, które przeprowadzono w latach 2020/2021, przez Zabierzów przejeżdża średnio 21,4 tys. pojazdów na dobę.

Obwodnica Zabierzowa – wiele obiektów inżynieryjnych

Obwodnica Zabierzowa ma być trasą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości 10,3 km. Z uwagi na różny przekrój podzielono ją na dwa odcinki. Pierwszy będzie mieć dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Zacznie się na węźle Modlniczka (droga S52), a skończy w Zabierzowie na skrzyżowaniu ulic Łąkowej i Rodziny Poganów. Drugi fragment, z jedną jezdnią i dwoma pasami ruchu, pobiegnie od tego skrzyżowania do istniejącej DK79 w miejscowości Rudawa.

Droga krajowa nr 79: odcinek Kochanów–Rudawa. Fot. GDDKiA Droga krajowa nr 79: odcinek Kochanów–Rudawa. Fot. GDDKiA

Obwodnica Zabierzowa zostanie zbudowana w nowym śladzie, omijając miasto po stronie północnej. Zaplanowano dwunawowy tunel o długości ponad 300 m, który pobiegnie pod starodrożem DK79. Poza tym przewidziane są cztery mosty, siedem wiaduktów, kładka, przepusty, przejścia dla zwierząt, sześć zbiorników retencyjnych i prawie 5 km ekranów akustycznych. W Zabierzowie, Bolechowicach i Rudawie powstaną skrzyżowania.

Mapa: lokalizacja obwodnicy Zabierzowa. Źródło: GDDKiA Mapa: lokalizacja obwodnicy Zabierzowa. Źródło: GDDKiA

Kto zbuduje obwodnicę Zabierzowa z tunelem?

Po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym UE rozpocznie się zasadniczy przetarg dotyczący budowy obwodnicy z tunelem.

Budowa drogi obwodowej Zabierzowa ma potrwać 37 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Przeczytaj także: Droga S19 do Rzeszowa. Transport TBM wodą i lądem [MAPA]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia