Obwodnica Tarnowa będzie mieć około 10 km długości. Warianty przebiegu poddane zostaną analizie na etapie opracowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ). W planie jest budowa m.in. węzła na autostradzie A4. Trasa obwodowa powstanie w nowym śladzie DK73.

Budowa obwodnicy Tarnowa z węzłem na autostradzie A4

Droga obwodowa wyprowadzi ruch tranzytowy z Tarnowa (przez miasto biegnie 8 km DK73). Jednocześnie, dzięki budowie węzła, leszy dostęp do autostrady A4 zyskają mieszkańcy innych miejscowości, jak Pilzno i Jasło (obie leżą w woj. podkarpackim). Obecnie na A4 mogą oni wjechać korzystając z węzłów Tarnów Centrum lub Dębica Wschód, które są oddalone od siebie o 30 km.


DK73 przebiega przez trzy województwa (świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie), łącząc Kielce, Morawicę, Chmielnik, Busko-Zdrój, Pacanów, Szczucin, Dąbrowę Tarnowską, Tarnów, Pilzno i Jasło. Na 20-kilometrowym odcinku między Pilznem i Tarnowem ma wspólny przebieg z DK94. Po wybudowaniu obwodnicy Tarnowa kierowcy jadący DK73 między Pilznem a autostradą A4 ominą to miasto od wschodu.

Do 2026 r. opracowane ma zostać STEŚ z elementami koncepcji programowej, a także uzyskana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.

Inwestycja jest elementem rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Przeczytaj także: Drogi w Polsce. Co się dzieje na budowach? [RAPORT]