Ochrona ubezpieczeniowa może dotyczyć nie tylko domu, który już istnieje, lecz również tego będącego w trakcie budowy. W samym tylko 2020 r., zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, liczba wydanych pozwoleń na budowę lub zgłoszeń na budowę domu jednorodzinnego wyniosła 106 470 sztuk.
Fot. Ergo Hestia
Przed wykupieniem wybranej polisy na ubezpieczenie domu w budowie warto dowiedzieć się, co ona może obejmować oraz za jakie zdarzenia będzie przyznane odszkodowanie. Istotna jest także suma ubezpieczenia. Poszczególne oferty mogą w tym przypadku znacznie się różnić.
Co obejmuje ubezpieczenie domu w budowie?
Ubezpieczenie domu w budowie chroni inwestycję podczas prac budowlanych takich jak budowa, przebudowa lub rozbudowa domu. Możemy nim objąć nie tylko domy jednorodzinne wraz z ich stałymi elementami. Ochroną ubezpieczeniową objęte są bowiem także wolnostojące garaże i budynki gospodarcze, obiekty małej architektury, które stoją w obrębie tej samej nieruchomości, czy też znajdujące się w niej mienie ruchome.
Przed czym chroni ubezpieczenie domu w budowie?
Ubezpieczenie domu w budowie pozwala na otrzymanie odszkodowania w razie skutków zdarzeń losowych, także tych wywołanych zjawiskami atmosferycznymi. Możliwe będzie uzyskanie świadczenia w razie uszkodzeń powstałych m.in. w związku pożarem, uderzeniem pioruna, zalaniem, powodzią, gradem, huraganem, zapadaniem się i osuwaniem ziemi, katastrofą budowlaną czy też upadkiem statku powietrznego. Na odszkodowanie ze strony ubezpieczyciela można liczyć w tym przypadku także przy kradzieży z włamaniem i rozboju. Wykupienie polisy, która obejmuje ten ostatni zakres ochrony, wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczenia inwestycji, jeśli mamy do czynienia z budową. Stawiany dom musi być bowiem w stanie surowym zamkniętym, czyli posiadać dach, okna i drzwi zamykane na zamek.
O czym pamiętać przy ubezpieczeniu domu w budowie?
Zanim wykupimy polisę na ochronę w budowie, powinniśmy pamiętać o ustaleniu właściwej sumy ubezpieczenia. Warto mieć na uwadze nie tylko wartość elementów stałych, lecz również części ruchomych, przy czym istotne jest to, że do tych drugich należą m.in. także elementy instalacji i wykończenia (a więc np. podłogi, kafelki, okna, drzwi, armatura sanitarna), które nie zostały jeszcze zamontowane. Należy zatem we właściwy sposób skalkulować sumy ubezpieczenia części stałych i ruchomych. Pomoże w tym doradca ubezpieczeniowy, jeśli dobrze nakreśli mu się, jak wygląda mieszkanie i co będzie w nim zamontowane. Ubezpieczenie domu w budowie możemy zawrzeć na rok lub na okres krótszy, jeśli planowane jest wcześniejsze zakończenie inwestycji. Warto zatem zaznaczyć, jak długo ma trwać ochrona budowanej lub przebudowywanej nieruchomości.
Gdzie można wykupić i ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?
Ubezpieczenie domu w budowie jest dostępne w ofercie różnych ubezpieczycieli. Jak wybrać to, które będzie najlepiej dopasowane do potrzeb i korzystne cenowo? W czołówkach rankingów można znaleźć ERGO Hestię. Ubezpieczenie domu w budowie jest dostępne w ramach pakietu ERGO 7 obejmującego także standardowe ubezpieczenie domu, pojazdu i osób. Koszt ubezpieczenia domu w budowie jest uzależniony nie tylko od zakresu ochrony, lecz również wartości nieruchomości, lokalizacji, a nawet konstrukcji budynku (np. przy drewnianej rośnie ryzyko pożaru, przez co składka może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent). Bez względu na te parametry składka na taką polisę powinna wynieść około kilkuset złotych. Biorąc pod uwagę to, jaki jest zakres ochrony i wysokość odszkodowania, w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń nie jest duża kwota, dlatego już na samym początku budowy warto pomyśleć o jej odpowiednim zabezpieczeniu.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.